wtorek, 30 czerwca 2020

Pąki kwiatowe bożodrzewu

O bożodrzewach się mało pisze pozytywnie w naszym kraju. Jak mam jakiś sentyment do tych bardzo oryginalnych drzew. A niestety w Polsce nie mają dobrego PR a wręcz bożodrzew uznawany jest za zagrożenie dla naszych gatunków drzew. W przypadku uwolnienia  do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Należy do listy roślin inwazyjnych - takich, które kiedyś sprowadzono do naszego kraju z innych stref klimatycznych, a teraz jest im tak dobrze, że zagrażają pozostałym roślinom. Wypierają je. Nie wolno bożodrzewu sadzić bez pozwolenia, ani wprowadzać samemu do naturalnego środowiska. A jeszcze 30 czy 20 lat temu nasz czołowy dendrolog - Pan Władysław Bugała - sugerował, że bożodrzew zasługuje na jak najszersze rozpowszechnienie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Jak to się wszystko zmienia.

Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus altissima) jest gatunkiem pochodzącym z Chin i Wietnamu. Jego negatywną cechą są odrośla korzeniowe z których tworzą się nowe drzewa. Rośnie bardzo szybko - do 2 metrów u młodych drzew. Bardzo dobrze sobie radzi z suszą i zanieczyszczeniami powietrza. Polecany był do nasadzeń na nieużytkach. Więcej szczegółów o wpływie tego drzewa na nasze środowisko można poczytać na http://projekty.gdos.gov.pl/files/artykuly/127037/Ailanthus-altissima_bozodrzew-gruczolowaty_PL_icon.pdf

Bożodrzew za chwilę zacznie kwitnąć. Mi udało się uchwycić jego pąki kwiatowe.

Czy w Waszych rejonach spotykacie bożodrzew na masową skalę?

P.S. O drzewach inwazyjnych zrobię wkrótce osobny wpis. Warto je poznać.

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

2 komentarze:

  1. Przyznam szczerze że ja to drzewo bardzo lubię i kojarzę z.... wakacjami! Otóż od lat spędzam wakacje w Wągrowcu blisko Poznania, a tam w centrum koło urzędu miasta rośnie wielki ajlant właśnie. Jest to jednak odmiana o czerwonych owocach i w sierpniu kiedy tam jestem wygląda przepięknie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, odmiana czerwonoowocowa (Erythrocarpa) wygląda ślicznie. Zrobię kiedyś wpis o niej.

      Usuń