poniedziałek, 15 czerwca 2020

Magnolia Siebolda

Magnolie kojarzą nam się z wiosną i kwitnieniem na przełomie kwietnia i maja. A są magnolie, które kwitną dużo później. Aż do lipca. Większość z nich jest dużymi drzewami. Ja dziś przedstawię taki pośredni gatunek, który rośnie zazwyczaj do 5-6 metrów wysokości i kwitnie od początku czerwca. Oto magnolia Siebolda.

Kwiaty bardzo ładne, wręcz bajkowe. Nietypowe u magnolii. Mają kształt odwróconej, białej miseczki o średnicy 5-10 cm. Im starsze drzewo tym większe. Kwiaty składają się z 9 (czasami 12) płatków i mają purpurowoczerwone pylniki. Podobno potrafi powtórzyć kwitnienie w sierpniu. Preferuje stanowiska zaciszne, osłonięte i wilgotne. Nie znosi suszy.

Magnolię Siebolda posadziłem kilka lat temu. Dwa lata temu ucierpiała od przymrozków, rok temu ucierpiała od suszy. Miała 2 czy 3 kwiaty. W tym roku już wszystko poszło bez problemów i właśnie kwitnie. Co ciekawe, kwitnie o 10 dni później niż rok temu. Kwiatów jest kilkanaście, niektóre jeszcze w pączkach. Niestety ich urodą można się cieszyć tylko kilka dni. Kwiaty bardzo szybko opadają. Są wrażliwe na mocne deszcze.

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

Magnolia Siebolda

1 komentarz: