niedziela, 2 czerwca 2013

Lipa drobnolistna i szerokolistna

Z daleka obie te lipy wydają się bardzo podobne. Częściej spotykamy lipę drobnolistną. Jeśli nie porównamy drzew rosnących obok siebie to łatwo przeoczyć różnice między tymi drzewami. Najłatwiej je rozróżnić za pomocą liści. Dla ułatwienia porównania zeskanowałem liście tych lip. Te ze spodnią stroną prowadzą do dużych skanów. Można w nie klikać.

Lipa drobnolistna ma liście ok. 7-8 cm szerokości, a lipa szerokolistna większe, bo 10-11 cm szerokości. Z wierzchu są bardzo podobne. Drobnolistna ma drobniutki, wąski ogonek, a szerokolistna ze 2 razy grubszy. Szerokolistna ma ostrzej piłkowany brzeg.

Lipa drobnolistna i szerokolistna

Lipa drobnolistna i szerokolistna
Porównanie wielkości liści lip szerokolistnej i drobnolistnej.

Cuda natomiast dzieją się po spodniej stronie liści. Lipa drobnolistna ma delikatne unerwienie, a nerwy boczne są bardzo słabo widoczne. W kącikach nerwów bardzo ładnie widać kępki brązowawych włosków. Spód ma bladozielony kolor - o ton jaśniejszy niż wierzch.

Lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Lipa szerokolistna pod spodem ma grubsze, bardziej wyraziste unerwienie. Widać dobrze nie tylko nerwy główne i boczne, ale też i te pozostałe. Ogonek jest delikatnie owłosiony. I co najważniejsze - włoski w kącikach nerwów są białe.


Lipa szerokolistna

Lipa szerkolistna

Początkowy badacz przyrody nie widząc różnic między prawdziwymi lipami drobnolistną i szerokolistną może za lipę szerokolistną przyjąć lipę amerykańską. Ta jednak ma olbrzymie liście dochodzące do 20-25 cm szerokości.

Powodzenia w rozpoznawaniu.

13 komentarzy:

 1. Bardzo zrozumiale opisane różnice. Będzie dużo łatwiej rozpoznać obie lipy.

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z popularną w parkach lipą holenderską, Tilia, nie nie pamiętam, bez wikipedii
  Tilia europaea L.??

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lipa holenderska nie jest tak rozpowszechniona jak wymienione tu lipy. Jest ich mieszańcem i zachowuje cechy obu gatunków. Liście są większe niż u lipy drobnolistnej ale pozostałe cechy bardzo ją przypominają. Napiszę o niej więcej niedługo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Klikaliście już w zdjęcia ze spodnimi stronami liści aby zobaczyć duże skany?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zostały przedstawione istotne i charakterystyczne cechy odróżniające te lipy
  Dodatkowo chcę wrzucić jeszcze jedną która mi osobiście bardzo pomaga w terenowych oznaczeniach o różnych porach roku
  Mając drzewo w terenie z wysoko z lokalizowaną o mało charakterystycznej miejskiej zdeformowanej koronie i braku zielonych liści można naprawdę zwątpić .
  Dlatego dodatkową cechą odróżniającą jest kształt połączenia blaszki liściowej z ogonkiem /już suchych opadniętych liści jak i zielonych /.
  Lipa drobnolistna ma sercowaty układ natomiast szerokolistna połączenia proste z lekką asymetrią ,
  Bardzo dobrze widać to na przedstawionych zdjęciach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Tego nie wiedziałem.
   Za miesiąc, dwa napiszę jeszcze o kwiatach i owocach. Tam też będą różnice.

   Usuń
 6. Ciekawa jest lipa strzępolistna. Internet podaje, że to odmiana lipy szerokolistnej. Prawda to? Szczepiłem w tym roku zrazy strzępolistnej na podkładkah szeroko i drobnolistnej bo nie wiedziałem na, której lepiej. Teraz czekam na przyjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co pamiętam to gdzieś spotkałem lipę strzępolistną - poszperam w archiwum i dam znać.

   Usuń
 7. W owocach orzeszek lipy szerokolistnej jest twardy, większy i posiada dobrze widoczne prążki, natomiast w lipie drobnolistnej orzeszek można dość łatwo zgnieść palcami, jest mniejszy i nie ma prążków przynajmniej ich nie widać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. jak długo żyje przeciętnie lipa holenderska? Czy ktoś ma wiedzę czy 200letnia lipa już jest stara i ma prawo umierać?

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam na działce 2 lipy, chyba szerokolistne, mają już ponad 10 lat, i do tej pory nie zakwitły. O co tu chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sieci można znaleźć informację, że lipa szczepiona kwitnie już w drugim roku od posadzenia, podczas gdy zwyczajna zakwitnie dopiero po 10-15 latach. W drzewostanach zwartych zaczyna kwitnąć w wieku lat 30, drzewa rosnące na otwartym terenie zakwitają po raz pierwszy w wieku około 20 lat. Więc może Twoja lipa jest jeszcze za młoda?

   Usuń