wtorek, 5 czerwca 2012

Jak długo żyją drzewa w Polsce?

Statystyczny Polak jest przekonany, że najstarsze drzewa w Polsce to dęby. I poda pewnie za przykłady dąb Bartek, dąb Maciek, dąb Chrobry, dąb Napoleona, dąb Bolesław, dąb Bażyńskiego, ... Okazuje się jednak, że tak nie jest. Najstarsze mamy cisy - ponad 1280 lat ma cis Henrykowski w Henrykowie Lubańskim.

Dziś chciałem podać dane, do jakiego wieku są w stanie dożyć określone gatunki drzew. Zacznijmy od najstarszych, które pamiętają zapewne powstanie państwa Polskiego. Oto w przybliżeniu maksymalny wiek drzew, do którego statystycznie mogą dożyć w Polsce:

 • 1500 lat - cis
 • 1300 lat - cedr libański, platan klonolistny, dąb szypułkowy
 • 1100 lat - żywotnik zachodni
 • 1000 lat - buk purpurowolistny, lipa szerokolistna, świerk
 • 800 lat - jodła
 • 700 lat - kasztan, dąb bezszypułkowy, sosna limba, daglezja zielona
 • 600 lat - klon pospolity, sosna czarna, lipa drobnolistna, modrzew
 • 500 lat - klon jawor, wiąz, sosna pospolita, topola biała
 • 400 lat - orzech włoski, wiśnia, tulipanowiec amerykański
 • 300 lat - topola czarna, jesion wyniosły, grusza pospolita, buk zwyczajny
 • 250 lat - leszczyna turecka, grab pospolity
 • 200 lat - jabłoń, skrzydłorzech kaukaski, kasztanowiec biały, robinia akacjowa
 • 180 lat - jałowiec pospolity
 • 150 lat - topola osika, wierzba biała
 • 120 lat - brzoza brodawkowata, olcha czarna
 • 110 lat - glediczja trójcierniowa
 • 100 lat - bez, olsza szara, magnolia, surmia
 • 80 lat - jarząb pospolity, jarząb szwedzki
 • 70 lat - bożodrzew gruczołkowaty

Jakie macie w pobliżu miejsca zamieszkania najstarsze drzewa?

Jak długo żyją drzewa w Polsce?
platan klonolistny Antoni z Rusowa - wiek ok. 300 lat

16 komentarzy:

 1. ale ale, jesteś pewien, że w Polsce? Platany rosną u nas od XVIII wieku, daglezje, kasztany jadalne, żywotniki,magnolie, tulipanowce od XIX...
  A jesteś pewien, że gdzieś w Europie rośnie taki stary buk czerwonolistny i cedr libański?
  Pytam z ciekawości, nie neguję:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodziło mi o to do jakiego wieku są w stanie u nas dożyć. To nie znaczy, że już takie znajdziemy. Akurat platany dość dobrze znoszą nasz klimat. Najstarszy w Chojnie ma ok. 300 lat i jak dobrze "pójdzie" i będzie miał szczęście to dorówna naszym Bartkom i pozostałym dębom. Cedrów faktycznie mamy mało i to zazwyczaj takie do kilkudziesięciu lat. Jeśli chodzi o buki to są już takie mające ponad 300 lat.

   Usuń
 2. Myślałam że jesiony wyniosłe mają większą żywotność niż 300 lat. To mnie martwi bo moje już dożywają swoich dni w takiej sytuacji... co chyba niestety po jednym z nich widać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym się tak bardzo tymi liczbami nie przejmował. Powstały zapewne na podstawie badań i statystyk. A drzewo drzewu nie równe. Zakładając do tego kilka procent błędu to da Twojemu jesionowi ze 30 dodatkowych lat życia.

   Czytając książki o bonsai doszedłem do wniosku, że cięcie i kształtowanie koron drzew może przedłużyć ich życie. Pobudza je to do dalszego rozwoju. Oczywiście nie wszystkie gatunki to lubią.

   Jeśli chodzi o jesiony to najstarsze w Polsce są w Białowieży i mają po ok. 220 lat. A jeszcze starszy jest na Słowacji i ma 410 lat.

   Usuń
 3. Ja mam niestety problemy z opieńką w jesionach. Woda gruntowa też opadła więc trochę cierpią i od tego. Te okazy są naprawdę stare i olbrzymie mają więcej niż 600 cm obwodu na wysokości metra. Według dendrologa który je czyścił z ramienia urzędu (są pomnikami przyrody) mają po 200 lat. Ale to prawda nigdy nic nie wiadomo, trochę jak z ludźmi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może trzeba podlewać i nawozić? 200 lat to piękny wynik! Gratuluję.

   Usuń
 4. Taka jedna Brzoza ma już 525 lat. Nadal żyje! Halo nie jestem ogrodnikiem!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego co mi wiadomo to największy i najstarszy odnotowany egzemplarz brzozy brodawkowatej rośnie w Gdańsku-Oliwie, ma ok. 180 lat. Jest jeszcze bardzo gruba brzoza w Białowieży: http://www.monumentaltrees.com/en/pol/podlaskie/bialystok/2435_nationalparkofbialowieza/4353/ ale nie ma badań co do jej wieku. Myślę, że nie ma więcej niż 200 lat.

  Na świecie rekord to 389 lat: http://www.ehow.com/info_8638740_life-expectancy-silver-birch-trees.html

  Skąd info o 525 latach?

  OdpowiedzUsuń
 6. 1000 lat dla świerka? Człowieku, Ty chyba śnisz. oraz oczywiście nie masz bladego pojęcia o czym piszesz. 350, moze, podkreślam MOŻE 400-450 to maks. Nie masz nawet śladowego wyczucia tematu. Ta Twoja tabela jest od czapy
  150 lat dla graba... sorry, to bzdura do sześcianu. Słyszałeś o grabach mających 4 m obwodu? Sam naliczyłem kiedyś na ściętym pniu 180 lat a miał około 2 m obwodu. Więc pomnóż tą bajeczkę x2 . Trzysta lat i to conajmniej!
  No i 500 lat dla topoli białej.. owszem jest długowieczna ale nigdy tyle! Nie, miałem tą stronę pokazać znajomemu, żeby się pośmiać, ale chyba Cię oszczędzę.
  Dalej mi się nie chce analizować.
  PS. Skąd spisałeś te głupoty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie z anonimami nie dyskutuję ale pozwolę sobie na wyjątek.

   Proszę poczytać o świerkach
   http://www.focus.pl/przyroda/najstarsze-drzewo-na-swiecie-4150
   a w Polsce najstarszy świerk ma 350 lat i rośnie w Strzelcach Opolskich.

   Usuń
 7. Ja muszę się zgodzić z Anonimowym przedmówcą. Te liczby są kompletnie zmyślone. Najstarszy osiągalny wiek drzew w danym miejscu się stwierdza na podstawie żyjących egzemplarzy bądź ich pozostałościach, np. pniach. Gdzie w Polsce rośnie 1100-letni żywotnik, 1000-letni buk czy świerk, 700-letnia daglezja, itd? Nigdzie. Ba, powiem więcej, nigdzie na świecie nie ma świerka czy buka 1000-letniego! 1100-letnie żywotniki za to owszem istnieją, ale nie w Polsce tylko w zupełnie odmiennym klimacie zachodnich Stanów. Bo co pisać takie głupoty? Jaki jest cel takiego umyślnego wprowadzenia ludzi w błąd?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałem jeszcze dodać do powyższego komentarza...żeby nie było że tutaj kogoś atakuję. Blog jest bardzo fajnie prowadzony i mi się osobiście podoba. Ale skoro mam wykształcenie w ekologii i przyroda to jedna z moich pasji, nie potrafię zostawić takie coś bez komentarza. Pisząc takie rzeczy sprowadzamy się do poziomu prostaków którzy nie potrafią odróżnić 10 m od 100 m, albo 100 lat od 1000. A chyba nie o to chodzi.

   Usuń
  2. Liczby nie są zmyślone. Chodzi o wiek, jaki te drzewa są w stanie osiągnąć. Jeśli najstarszym drzewem w Polsce jest cis (1200 lat) a badania mówią, że jest w stanie dożyć więcej to jakiej liczby się spodziewamy w zestawieniu dla cisów. 1200?

   Otóż nie. Nie chciałem podać tam lat przykładowych najstarszych drzew, bo za kilkanaście lat byłyby one nieaktualne. We wpisie chodzi o teoretyczny, możliwy wiek do osiągnięcia przez te drzewa.

   I nie mam na celu nikogo wprowadzać w błąd. Ja tych liczb nie wymyśliłem.

   Usuń
 8. W gminie Kobiele Wielkie rośnie cis ze złamanym przez burzę czubkiem , którego wiek/ stare zapiski rodzinne/ szacowany jest na 400 lat, ma też "kolegów" dookoła ale znacznie młodsze egzemplarze około 200 lat, pnie tych drzew wcale nie są takie ogromne jak by się wydawać mogło, największy platan jaki widuję to okaz w parku miejskim Miechowice dawniej Bytom 8, obwód pnia to 9 osób dorosłych połączonych rękami, jest ogromny, w tym parku jest wspaniała kolekcja buków i kilka innych starych drzew egzotycznych, kiedyś było też dużo starych krzewów ale muszę napisać niestety było... pozdrawiam miłośników przyrody

  OdpowiedzUsuń
 9. U mnie sosna wszebora

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa informacja. Pierwsza trójka fantastycznie wygłąda.

  OdpowiedzUsuń