poniedziałek, 22 czerwca 2020

Jak kwitnie paulownia?

Paulownia w czasie kwitnienia uznawana jest za jedno z najpiękniejszych drzew w Polsce. Dla mnie na równi z dawidią, ośnieżą, stewarcją, tulipanowcem, niektórymi surmiami, dereniami i magnoliami. W sumie to jeszcze kilka gatunków można tu podać ale nie u tym ma być ten wpis.

Nie jest łatwo dochować się kwitnącej paulowni. Często cierpi od majowych przymrozków albo zimą przemarzają pąki kwiatowe. Należy ją sadzić na stanowiskach osłoniętych i ciepłych. Mi w tym roku udało się takie kwitnące drzewo spotkać w Powsinie. I z racji coraz łagodniejszego klimatu pewnie będzie takich kwitnących paulowni coraz więcej w większych ogrodach. Będąc rok temu w południowych Czechach widziałem naprawdę duże 8-10 metrowe drzewa. I to już owocujące a był to koniec czerwca. Musiały przepięknie wyglądać kwitnące. Ale to jednak łagodniejsza strefa klimatyczna dla uprawy roślin niż Polska.

Paulownia puszysta

Wróćmy do naszej paulowni. Nazwę roślinie nadano na cześć królowej Holandii Anny Pawłownej Romanow. Paulownia puszysta zwana czasami omszoną i cesarską wyglądem liści bardzo przypomina surmię wielkokwiatową. Tylko ta jedna paulownia może być uprawiana w Polsce. Pochodzi z południowo-wschodniej części Chin. Ma bardzo duże liście. Większe niż liście surmii. Skupione są na szczytach zeszłorocznych pędów, naprzeciwległe i osiągają do 30 cm długości. Są owalne, u nasady wcięte, sercowate, całobrzegie. Z wierzchu ciemnozielone i matowe, pokryte delikatnymi włoskami. Od spodu zielono-szare i delikatnie filcowate. Zawieszone na ogonkach o długości do 40 cm, co razem daje już ok. 70 cm wielkości liść!

Kwiaty paulowni zebrane są w stojące, wiechowate kwiatostany o wysokości do 40 cm.
Kwiaty rozwijają się zanim drzewo wypuści liście, co odróżnia je od kwiatów surmii, które pojawiają się gdy drzewo jest już zielone od liści. Kwiaty śliczne, wręcz bajeczne, duże, dzwonkowate. Na zewnątrz fioletowo-niebieskawe, wewnątrz z żółtymi prążkami. W zależności od regionu kwitnie u nas od połowy maja do I dekady czerwca. O owocach napiszę innym razem.

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Paulownia puszysta

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza