wtorek, 27 października 2020

Szczęślin późny - rzadkości dendrologiczne cz.15

Szczęślin późny (Clerodendrum trichotomum) zaskoczył mnie podczas ostatniej wizyty w arboretum w Rogowie. Kwitł pod koniec października! To rzadkość u nas, nie do końca odporna na nasze warunki klimatyczne. Może przemarzać ale dobrze się regeneruje. Młode rośliny trzeba okrywać. Trzeba go sadzić na osłoniętych, ciepłych stanowiskach. Ale skoro tam ładnie rósł, więc i w naszych ogrodach też może.

Szczęślin późny do drzewo do 2,5 metra wysokości. Często w formie krzaczastej. A ponieważ dobrze znosi cięcie to nadaje się i na żywopłoty (ale raczej nie u nas). Pochodzi z Chin i Japonii. Gałązki ma luźno rosnące i delikatnie zwisające. Liście średniej wielkości, jasnozielone, eliptyczne z wydłużonym wierzchołkiem, czasami podłużnie sercowate. Osiągają do 20 cm. Na początku jesieni pojawiają się kwiaty skupione w sterczących, długich wiechach. Pąki różowawe, z których po otwarciu pojawiają się białe, 2-3 cm kwiaty. Kielichy z różowymi żeberkami. Całość wygląda bajkowo.

W cieplejszych rejonach Polski jest szansa na pojawienie się owoców. Wyglądają uroczo. Są to kuleczki w kolorze granatowo-fioletowym (takie jagody), z okalającymi je czerwonymi płatkami w kształcie gwiazdy z pięcioma ramionami. Niczym małe słoneczka w specyficznym ubarwieniu. Rewelacyjne. Owoce długo utrzymują się na gałązkach. 

Niestety nie spotkałem jeszcze owocującego szczęślina. Polecam sprawdzić na zagranicznych serwisach internetowych, jak wyglądają te owoce. A może ktoś ma takiego owocującego w ogródku i pochwali się nim i podeśle zdjęcia? Zapraszam.

Szczęślin późny

Szczęślin późny

Szczęślin późny

3 komentarze:

  1. Bardzo go lubię i szkoda że tak rzadko jest sadzony :-) Piękny krzew!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziś spotkałam zdjęcie owoców z Polski.

    OdpowiedzUsuń