środa, 31 sierpnia 2011

Strąkowe owoce drzew

Wpis ten umieściłem w 2011 roku i od tamtej pory cieszy się on niesamowitą popularnością. W 2020 postanowiłem go nieco odświeżyć, gdyż od tego czasu spotkałem kilka nowych gatunków i posiadam więcej zdjęć drzew.

Owoce niektórych drzew przypominają nieco nasze pospolite warzywa: fasole, groch i zielony groszek. Takie wiszące rarytasy wyglądają dość ciekawie. A, że są czasami podobne do siebie i nie wszyscy wiemy, jak te drzewa się dokładnie nazywają to proponuję wycieczkę po strąkach na wysokości.


Na początek najpopularniejsze: popularna akacja, czyli robinia biała:

Robinia biała

Robinia biała

Surmia, czyli katalpa:

Surmia bignoniowata

Surmia bignoniowata

Glediczja z niemal półmetrowymi strąkami:

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa

Pięknie kwitnący wiosną złotokap:

Złotokap Waterera

Złotokap Waterera

Popularna w parkach karagana syberyjska:

Karagana syberyjska

Karagana syberyjska

Grujecznik japoński:

Grujecznik japoński

I mniej znane gatunki, rzadko spotykane w parkach - szupin:

Szupin japoński

Oraz strączyn:

Strączyn żółty

Strączyn żółty

I makia - spotykana tylko w kolekcjach dendrologicznych:

Makia amurska

I ostatni - grujecznik wspaniały - spotykany tylko w kolekcjach dendrologicznych:

Grujecznik wspaniały

Strąki posiadają jeszcze rzadko spotykane w parkach kłęk i judaszowiec, ale do tej pory nie miałem okazji spotkać tych owocujących drzew.

11 komentarzy:

 1. Ciekawe zdjęcia. Kiedyś dostałem takie duże strąki. Teraz, z Twojego posta, dowiedziałem się, że pochodzą one z gledizji, która rośnie w starym parku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa prezentacja podoba mi się!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest jeszcze taka jedna roślina - nie mam pojęcia jak się toto nazywa. Właściwie krzewiaste to jest i wielkości złotokapa. Liście ma takie jak robinia, tylko mniejsze, kwitnie na biało, strączki są długości małego palca, szerokie na ok 0,5 cm. Zawsze jedliśmy nasiona, chociaż nas straszono, że nam zaszkodzą, ale nigdy nic nikomu nie było :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karagana syberyjska zapewne. Dla mnie ona jest krzewem albo nie spotkałem jeszcze drzewiastej karagany. Ale owoce strąkowe jak najbardziej.

   Usuń
 4. Czy któreś z tych strąków są trujące?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja spotkałam drzewa ze strąkami w Ciechocinku. Rośnie ich tam sporo w parkach. Miały długie kolce, ok. 5-8 cm dł. Na końcach pędów. W listopadzie już bez liści. Stąki dł 20cm szer 3cm, koloru brązowo-bordowego,wysokość drzew ok 10-20m

  OdpowiedzUsuń
 6. jadalne? a karob? też strączki

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałbym zapytać o drzewo, które sąsiedzi nazywają surmią,ale opisy i zdjęcia surmii nie zgadzają się z tym, jakie jest to drzewo. Kwitnie na fiolefowom, przed wypuszczeniem kisci. Wiaty zebrane w kiściach, przypominają tubki/trąbki/dzwonki. Mogę wysłać zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie. W grudniu spacerujac po Gran Canaria natknelixmy sie na niesamowite drzewo z owocami przypominajacymi gigantyczny groszek. Oczywiscie zachwyceni wzielismy jeden ze soba do domu aby pokazac znajomym. Niestety wczoraj moj 15miesieczny synek znalazl groszek I zjadl go troszke
  Dzis ma wysoka temperature I biegunke. Dziwnie sie zachoduje, placze albo jedt apatyczny.
  Bardzo sie martwie czy aby ten groszek nie jest trujacy. Chetnie wysle zdjecia zeby pokazac groszek aby zidentyfikowac drzewo. Poki co nie mam pewnosci z jakiego drzewa pochodzi. Czy jest Pan w stanie nam pomoc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę podesłać zdjęcia na maila.
   Zdrowia dla synka życzę!

   Usuń