czwartek, 2 lipca 2020

Owoce judaszowca

Dziś mam coś niezwykłego. Napisał do mnie Pan Waldemar. Chciał się dowiedzieć, co za drzewa rosną na jego posiadłości, gdyż w tym roku pierwszy raz zaowocowały. A, że owoce są dość ciekawe to wzbudziły jego duże zainteresowanie. I tak po sznurku Pan Waldemar znalazł do mnie kontakt przez stronę Atlasu Drzew i tego bloga. Zresztą dużo takich zapytań dostaję i staram się pomóc. Dodam jeszcze, że drzewa te rosną na terenie Pokoi Gościnnych u Baby Jagi w Łężeczkach (Wielkopolska). Więc możecie je kiedyś sami zobaczyć.

Po chwili przypatrywania się na zdjęcia drzew rozwiązanie wydawało się jedno - to judaszowiec (najpewniej judaszowiec południowy). Poprosiłem o więcej zdjęć, gdyż nigdy nie spotkałem jeszcze owocującego judaszowca i dziś możemy je wszyscy podziwiać. A rzadki to widok - judaszowce są wrażliwe na większe mrozy i przymrozki. Czasami na kwiaty czeka się kilka sezonów, a co dopiero na owoce. Oczywiście to też kwestia stanowiska i regionu Polski. Wielkopolska leży w korzystniejszej i cieplejszej strefie niż ta w której mieszkam.

Wróćmy do samych owoców judaszowca. Wyglądają, jak strąki grochu ale różowawego koloru. Strąki są spłaszczone i osiągają ponad 10 cm długości. Rosną po kilka sztuk na krótkich ogonkach. Wyglądają zjawiskowo.

Judaszowiec - owoce

Judaszowiec - owoce

Judaszowiec - owoce

Judaszowiec - owoce

Judaszowiec - liście

Judaszowiec - drzewo

Judaszowiec - liść

Wielkie dzięki dla Pana Waldemara. Jeśli ktoś posiada rzadkie drzewo lub ciekawą odmianę to zachęcam do kontaktu i podesłania zdjęć. Obiecuję wpis po dokładnym rozpoznaniu :-).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza