wtorek, 9 czerwca 2020

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny to bardzo oryginalny krzew dla prawdziwych koneserów ogrodów. Pochodzi z USA ale znosi dobrze nasze warunki. Najlepszy do uprawy w Polsce z pośród wszystkich kielichowców. Rośnie bardzo wolno. Maksymalnie osiąga 1,5 metra wysokości i 2 metry szerokości. Przepięknie kwitnie - kwiaty bardzo oryginalne buraczkowej barwy pięknie komponują się na tle intensywnie zielonych liści. Kwiaty osiągają wielkość do 5 cm szerokości i przypominają powycinane naczynia - kielichy albo dziwne duże pająki, jak z horroru. Te frędzelki kielichów z upływem dni opuszczają się coraz niżej aż w końcu opadają maksymalnie na dół. Wtedy przypominają wielkie wielonożne pająki.

Kielichowiec wonny zakwita na początku czerwca. Literatura mówi, że pachnie truskawkami i dlatego zwany jest krzewem truskawkowym. U mnie chyba jest jeszcze za mały, za młody i ma za mało kwiatów, gdyż zapachu truskawek jeszcze nie wyczuwam. Żadnego zapachu nie wyczuwam. Co ciekawe - jesienią liście kielichowca przebarwiają się na żółto. Polecam do każdego ogrodu.

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

Kielichowiec wonny

2 komentarze:

  1. Truskawkami??? Jak dla mnie pachnie jak fermentujące jabłka z których zaraz będzie wino! Tego się z niczym nie da pomylić :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak piszą w zagranicznych źródłach, ja mam za mało kwiatów jeszcze :-(

      Usuń