piątek, 20 czerwca 2014

Sośnica japońska - rzadkości dendrologiczne cz.12

Dziś prawdziwy rarytas dla miłośników drzew i ogrodów. Sośnica japońska - zimozielone, średnich rozmiarów drzewo (do 15 metrów wysokości) rodem z Japonii. Prawdziwa żywa skamielina, jak miłorząb czy wolemia. U nas rzadko spotykana - głównie w ogrodach botanicznych i arboretach. Teoretycznie słabo sobie radzi z bardzo dużymi mrozami (poniżej -29 stopni C) ale widywałem 10 metrowe drzewa w Centralnej Polsce, które przetrzymały nasze zimy bez szwanku. Zalecana jednak dla cieplejszych rejonów Polski Zachodniej. Na zimę młode drzewka należy okrywać. Czasami atakowana przez choroby grzybowe (fitoftorozy). Generalnie trudna w uprawie.

Cechą charakterystyczną sośnicy są długie do 15 cm, parasolowato ułożone, zielone igły. Wygląda to bajkowo. Takie otwarte parasolki od drinków na gałązkach. Nie do pomylenia z innym drzewem. Preferuje kwaśne, żyzne, wilgotne i osłonięte stanowiska. Polecam do większych ogrodów. Ma ktoś może?

Sośnica japońska

Sośnica japońska

Sośnica japońska

Sośnica japońska

Sośnica japońska

5 komentarzy:

 1. Mój brat posadził w tym roku w ogrodzie mała sośnicę. Będę pilnie śledziła jej losy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam : Nisko, woj. podkarpackie.. Już trzy zimy przetrwała sobie w gruncie. Miejsce osłonięte i dodatkowo w zimie osłaniam wiklinowym cylindrem w środku wyłożonym pianką pod panele. To w zasadzie ochrona przed zimnym wiatrem niż przez mrozem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry,

  reprezentuję stronę Focimy.pl, polski agregator blogów fotograficznych. Spodobał nam się Twój blog i dlatego chcielibyśmy zaprosić Cię do naszej społeczności bloggerów.

  Nasza strona oferuje Ci darmową promocję bloga oraz Twoich zdjęć w sieci, zdjęć pobranych z bloga, bądź załadowanych bezpośrednio lub też pobranych z Twojego Instagrama.

  Po więcej szczegółów zapraszam na stronę:
  http://focimy.pl

  Agregator działa na tym samym silniku co najlepszy polski agregator kulinarny "Mikser Kulinarny", z Focimy.pl chcemy powtórzyć ten sukces :)

  Zapraszam i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń