czwartek, 16 lipca 2020

Kwitnie magnolia sina

Jeśli myślicie, że magnolie już dawno przestały kwitnąć to błąd. Jest magnolia sina zwana magnolią wirginijską, która właśnie kwitnie. I nie chodzi mi o ponowne kwitnienie, które się zdarza u magnolii ale bliżej sierpnia czy września. Ta kwitnienia nie powtarza. Magnolia sina (Magnolia virginiana) - może być gwiazdą ogrodu właśnie teraz w lipcu.

Magnolia sina pochodzi z wschodniego wybrzeża USA, gdzie osiąga nawet 25 metrów. Epitet gatunkowy virginiana pochodzi od stanu Wirginia, z którego dokładnie pochodzi. U nas osiąga 5 metrów wysokości, a częściej w formie krzaczastej i rozgałęzionej mocno na boki. Do Europy sprowadzona w 1688 roku - pierwszy introdukowany północnoamerykański gatunek magnolii.

Kwiaty delikatne, kremowe, początkowo o kształcie wysokich czarek, a następnie po otwarciu przypominają spodki. Kwiaty bardzo krótko utrzymują się na drzewie ale samo kwitnienie trwa cały miesiąc. Na gałązkach można spotkać pąki kwiatowe, te już rozwinięte, jak i przekwitłe kwiaty. To ostatnia kwitnąca w sezonie ze znanych mi magnolii.

Z ciekawostek warto napisać, że niegdyś amerykańscy osadnicy wykorzystywali jego giętkie korzenie to tworzenia pułapek na bobry. Stąd nazywano go drzewem bobrowym. Wyobrażacie sobie takie zastosowanie magnolii?

Kwitnie magnolia sina

Kwitnie magnolia sina

Kwitnie magnolia sina

Kwitnie magnolia sina

Kwitnie magnolia sina

Kwitnie magnolia sina

Kwitnie magnolia sina

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza