wtorek, 5 grudnia 2023

Płaczące drzewa parasolki

Postanowiłem zebrać w tym miejscu najpiękniejsze, parasolkowate odmiany drzew, które możemy sadzić w naszych małych i dużych ogrodach. Trzeba tylko zwracać uwagą na ich osiągane rozmiary. Jedne drzewka nadają się do małych ogródków, skalniaków, inne to duże drzewa tylko do największych ogrodów i parków. One super malowniczo wyglądają, mogą stanowić schronienie przed deszczem i pięknie komponować się z architektonicznymi elementami ogrodów. Wszystko jest kwestią naszej wyobraźni. Jedynie co warto to wiedzieć to jaki jest docelowy rozmiar roślin, czy kwitną i jak się jesienią przebarwiają.

Wiele z tych drzew wykorzystywane jest przez przez zieleń miejską i można je spotkać w naszych parkach czy skwerach. Zawsze je bacznie obserwuję, gdyż wymagają nieco opieki. Gdy liście sięgną już gruntu warto je delikatnie przyciąć. To nieliczne z odmian drzew, które się przycina od dołu, a nie od góry :-).

Płaczące drzewa parasolowate

Najczęściej z łaciny drzewa tworzące parasolki mają nazwy odmian pendula lub umbraculifera, ale nie wszystkie, i też nie wszystkie umbraculifera są typowymi parasolkami. Dla przykładu wiśnia osobliwa 'Umbraculifera' jest typową kulą i nie znalazła się w moim zestawieniu. Innym przykładem jest cedr libański 'Glauca Pendula', który jest tylko przewisającym drzewkiem, ale parasolki nie tworzy.

Oto lista najpiękniejszych form płaczących popularnych u nas gatunków drzew, które tworzą parasolki. W sumie to chciałem stworzyć ranking, ale tylko numer jeden wybrałem bez oporów. Pozostałe drzewa ustawiłem nieco losowo - wszystkie są urokliwe na swój sposób i każde z nich może mieć zastosowanie w ogrodzie czy parku.

1. Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Kiku-shidere-zakura'

Coraz więcej odmian wiśni piłkowanej sadzimy w naszych parkach i ogrodach. To jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych w czasie kwitnienia. Jedna z odmian - 'Kiku-shidare-zakura' cechuje się nie tylko uroczym kwitnieniem, ale i parasolowatym pokrojem. Drzewo osiąga średnie rozmiary: góra 5 metrów wysokości i 4 metry szerokości. Ona jest piękna nie tylko w czasie kwitnienia. Ba, ona jest równie piękna jesienią, co i wiosną. Liście się niesamowicie przebarwiają na żółtopomarańczowe tony. To jest mega kolorowy parasol.

Drzewa parasolki

2. Brzoza brodawkowata (Betula pendula) 'Youngii'

Kto nie lubi brzozy brodawkowatej o pięknej biało-czarnej korowinie? Jednak to duże drzewo. Do małych ogrodów idealna będzie odmiana 'Youngii', które nie przekracza 3 metrów wysokości i ma koronę o szerokości 2 do 5 metrów. Idealna parasolka do małych ogrodów. Jej liście jesienią przybierają złote barwy i długo nie opadają. Czasami jeszcze w grudniu wiszą na gałązkach przyprószone śniegiem. Uroku całości dodaje biała korownia pni. Jeśli chcemy mieć regularny parasol to warto co roku przycinać gałązki od dołu na określonej wysokości.

Drzewa parasolki

3. Grujecznik japoński (Cercidyphylum japonicum) 'Pendulum'

Grujecznik japoński to duże i piękne drzewo, szczególnie w czasie jesiennych przebarwień. Jak ktoś chce coś mniejszego to jest odmiana 'Pendulum' grujecznika. Rośnie generalnie parasolowato, z wiekiem trochę się wypiętrza i mocniej rozrasta wszerz. Rzadko spotykana u nas odmiana grujecznika japońskiego ale możną ja zdobyć.

Drzewa parasolki

4. Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) 'Ruby Falls'

To odmiana judaszowca kanadyjskiego o ślicznych, ozdobnych, ciemnoczerwonych, dużych liściach. Podobno kwitnie. Niestety nigdzie nie spotkałem jeszcze dużego drzewka. Wiem jednak, że może stworzyć piękną, dzwonkowatą wąską parasolkę. Odmiana była prezentowana jako nowość na targach Zieleń to Życie w 2014 roku. Jest mrozoodporna i rośnie do 3 metrów wysokości.

Drzewa parasolki

5. Buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Purple Fountain'

Buk pospolity 'Purple Fountain' cechuje się wąską koroną i mega płaczącym pokrojem. To z wiekiem wysoka i wąziutka parasolka o ciemnoczerwonych liściach. Jej gałęzie zwisają do samej ziemi. Niestety albo stety rośnie bardzo powoli. Osiąga 4-5 metrów wysokości i 2,5 metra szerokości. Posiada pień główny przewodnikowy. Dekoracyjne drzewo zarówno latem jak i zimą ze względu na malowniczy pokrój przypominający pochylonego czarodzieja.

Drzewa parasolki

6. Buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Pendula'

To olbrzymia parasolka tylko do parków albo największych ogrodów. Największe drzewa osiągają nawet 25 metrów wysokości i niemal tyle samo szerokości! Gałęzie powyginane sięgają do samej ziemi. Piękna odmiana buka pospolitego.

Drzewa parasolki

7. Buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Purpurea Pendula'

To jedna z piękniejszych, dużych, czerwonych parasolek w ogrodzie. Drzewo rośnie do 4-6 metrów wysokości, a ponieważ nie posiada głównego przewodnika, to do uzyskania większej wysokości należy zastosować metalowe lub drewniane podpory i poprowadzić jeden z pędów wyżej. Jedna z bardziej malowniczych odmian w sezonie wegetacyjnym.

Drzewa parasolki

8. Grab pospolity (Carpinus betulus) 'Pendula'

Rzadko spotykana parasolkowata odmiana grabu pospolitego, która może utworzyć koronę o szerokości 5 metrów. Drzewo jest najczęściej szczepione na wysokiej podkładce, dzięki czemu tworzy szerokie i płaskie korony. Idealne drzewo, które uwielbia przycinanie i formowanie do ogródkowych zastosowań. Można zrobić schronienie dla dzieciaków przed małym deszczem, upałem czy śniegiem. Rośnie dość wolno i nadaje się do każdego ogródka.

Drzewa parasolki

9. Wiąz górski (Ulmus glabra) 'Camperdownii'

Wiąz górski posiada dwie odmiany parasolowate 'Camperdownii' i 'Pendula'. Polecam dużo bardziej uroczą i znaną 'Camperdownii', która może tworzyć korony szerokie na ponad 5 metrów. Idealne średniej wielkości drzewo parasolka. W jej wnętrzu z powodzeniem zmieści się stół z ławeczkami. Takie zielone igloo w ogrodzie. Bajka.

Drzewa parasolki

10. Karagana syberyjska (Caragana arborascens) 'Pendula'

To jedna z piękniejszych małych parasolek w ogrodzie. Gałęzie tej karagany syberyjskiej są mega poskręcane i zwisają do samej ziemi. Dopiero zimą po opadnięciu liści dobrze widać ten gąszcz gałązek. Drzewko, które zachwyca cały rok - liście intensywnie zielone, żółte motylkowe kwiatuszki i fasolowate owoce latem. Uroczo się prezentuje i nadaje się do każdego ogródka.

Drzewa parasolki

11. Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) 'Umbraculifera'

To jedyne drzewo w całym zestawieniu, które jeszcze w grudniu nie gubi liści. Myślę, że w każdym mieście jest taka parasolkowata, grzybkowata, intensywnie zielona robinia akacjowa, która pokrojem nieco przypomina afrykańskie drzewa. Korona gęsta i kulista mocno rozrastająca się na boki. Drzewa nie są zbyt wysokie - osiągają 4-6 metrów. Nie kwitną i nie owocują.

Drzewa parasolki

12. Wiśnia różowa (Prunus subhirtella) 'Pendula'

To urocze drzewko w fazie kwitnienia. Mała parasolka obsypująca się tysiącem małych, białoróżowawych kwiatów o powcinanych płatkach, zwisających na długich szypułkach. Drzewo nie rośnie zbyt wysokie i ma szeroką, kulistą koronę. Prześliczne. Drzewo nie owocuje - jest typowo ozdobnym gatunkiem.

Drzewa parasolki

13. Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) 'Pendula'

Jesion wyniosły ma dwie odmiany o parasolowatej koronie i o zwisających gałęziach. Odmiana 'Pendula' bywa najczęściej spotykana i jest średniej wielkości parasolką. Jest też odmiana  'Heterophylla Pendula' będąca połączeniem formy jednolistkowej z liśćmi brzegiem mocno ząbkowanymi z formą ze zwisającymi gałęziami. Drzewo nie rośnie tak wysokie, jak odmiana 'Pendula'. Posiada niezbyt regularny pokrój. Kwitnie i owocuje obficie.

Drzewa parasolki

14. Morwa biała (Morus alba) 'Pendula'

Morwa biała w odmianie 'Pendula' potrafi się mocno rozrosnąć na boki. To szeroki parasol, którego gałązki stykają się z ziemią. Dodatkowo uroku w sezonie letnim stanowią jej jadalne owoce. Białe, czerwone, czarne w zależności od fazy rozwoju. Jedna z nielicznych parasolek z owocami.

Drzewa parasolki

15. Wierzba iwa (Salix carpea) 'Kilmarnock'

Małe drzewko z bardzo długimi pędami, które zwisają aż do ziemi. Najbardziej urokliwe jest wczesną wiosną, gdy obsypuje się żółtawymi kwiatostanami zwanymi u nas kotkami lub baziami. Jedyne w swoim rodzaju. Dla obfitego kwitnienia warto ją co jakiś czas przyciąć. Najpiękniejsza odmiana wierzby iwy.

Drzewa parasolki

16. Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) 'Kazimierz Wielki'

Miłorzęby dwuklapowe to piękne i olbrzymie drzewa. Zachwycają ich wachlarzykowate małe liście i złote, jesienne przebarwienia. W ofercie szkółek znajdziemy kilka odmian o parasolkowatym pokroju. 'Kazimierz Wielki' rośnie dość szybko i osiąga ostatecznie do 10 metrów wysokości mocno rozrastając się na boki. Jego pędy po kilku latach zaczynają się przewieszać i tworzyć piękną parasolkę. Jeśli szukasz jednak jeszcze mniejszego miłorzębu to postaw na karłowatą odmianę 'Mariken' o płasko kulistym pokroju i przyrostach kilka centymetrów na sezon. To naprawdę mini parasoleczka. Nieco większe rozmiary osiąga inna kulista odmiana karłowata - 'Baldi'.

Drzewa parasolki

17. Olcha szara (Alnus incana) 'Pendula'

Duże drzewo, które najlepiej posadzić przy zbiorniku wodnym. Jedna ze starszych i już rzadko spotykanych odmian olchy szarej. Cechuje się malowniczym, szerokim pokrojem i szybkim tempem wzrostu. To bardzo duża parasolka - rośnie do 10 metrów wysokości.

Drzewa parasolki

18. Irga (Cotoneaster)

W szkółkach coraz częściej oferowane są różne gatunki i odmiany irgi, które albo są szczepione na pniu i mają nieco płaczący pokrój, albo z powodzeniem można poprowadzić, jako parasolkę. W zasadzie mini parasolkę. To tylko kwestia cierpliwości i umiejętności formowania roślin jak topiary. Do takich irg należą chociażby: irga Dammera 'Major' (Cotoneaster dammeri 'Major'), irga Dammera 'Coral Beauty' (Cotoneaster dammeri 'Coral Beauty'), irga płożąca 'Queen of Carpets' (Cotoneaster procumbens 'Queen of Carpets'), irga płożąca 'Streib's Findling' (Cotoneaster procumbens 'Streib's Findling'), irga wierzbolistna 'Parkteppich' (Cotoneaster salicifolius 'Parkteppich') czy irga pozioma (Cotoneaster horizontalis).

Drzewa parasolki

Zobaczcie jeszcze, jaką piękną parasolkę uchwycił na zdjęciu dendrolog Roman Kobendza w 1937 roku - perełkowiec japoński 'Pendula' (Sophora japonica pendula):

Drzewa parasolki

To nie wszystkie drzewa parasolki - szukam ładnego zdjęcia jarzębiny pospolitej i gruszy wierzbolistnej w formie parasolek. Będę tu jeszcze dodawał kolejne spotykane odmiany. A może znacie na szybko jeszcze jakieś inne?

2 komentarze:

  1. Zawsze lubiłem tego typu drzewa. Idealnie nadają się właśnie jako drzewa dekoracyjne ponieważ nie są jakoś mocno wysokie, a zajmują całkiem duży obszar dzięki czemu ładnie cieszą oko i są dobrze widoczne. Ich rozłożystość jakoś tak cieszy oko.

    OdpowiedzUsuń