piątek, 29 grudnia 2023

Świerk ajański

Świerk ajański (Picea jezoensis) to jeden z piękniejszych świerków o dwubarwnym zabarwieniu igieł. Z wierzchy ciemnozielone, błyszczące, a spodem niebieskawoszare z 2 paskami sinych szparek oddechowych. Pokrojem przypomina nasz świerk pospolity, ale rośnie od niego wolniej. Ma mniejsze, jasnobrązowe szyszki, czasami nieco zakrzywione, do 6-7 cm długości.

W swojej ojczyźnie - Daleki Wschód, Japonia, Sachalin, Chiny, Korea Północna - potrafi osiągnąć 30–50 metrów wysokości. U nas rośnie góra do 15 metrów. Jednak ze względu na to, że bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację - już w kwietniu - to często świeże przyrost są niszczone przez wiosenne przymrozki. Natomiast duże zimowe mrozy są mu nie straszne. Nieco cierpi w okresach dłuższej suszy.

Warto dodać jeszcze, że w swojej ojczyźnie, a głównie w Rosji, świerk ajański jest podstawowym budulcem. To z jego drewna buduje się tam wiejskie chaty, produkuje papier, meble czy instrumenty muzyczne. Instrument smyczkowy zwany tonkori ma korpus wykonany z tego świerku.

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

Świerk ajański

2 komentarze:

  1. Dziękuję za wszelkie ciekawe informacje .....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że wpis o świerku ajańskim się spodobał. Szkoda, że tak rzadko go można u nas spotkać. Jest bardzo urokliwym drzewem.

      Usuń