niedziela, 8 listopada 2020

Topola balsamiczna 'NE 42' z olbrzymimi liśćmi

Liści już coraz mniej na drzewach. Ale takie spadające liście potrafią zaskoczyć. Nareszcie można z bliska obejrzeć te z samego szczytu. Bywa, że są one innych rozmiarów i kolorów niże te z niższych gałęzi drzewa. Wiadomo - mają lepszy dostęp do światła słonecznego. 

Dziś spotkałem topolę balsamiczną - duże drzewo z przebarwiającym się na żółto listowiem. Najpewniej to topola 'NE 42' ('Hybrida 275') - topole balsamiczne, sekcja Tacamahaca. To mieszaniec topoli wonnej zwaną często topolą Maksymowicza (Populus suaveolens) z topolą kalifornijską (Populus trichocarpa). W najnowszej Dendrologii Senety, Dolatowskiego i Zielińskiego uznawany za najcenniejszą odmianę hodowli Schreinera i Stouta w USA na zlecenie koncernu papierniczego Oxford Paper Company.

Prawie wszystkie jej liście już opadły. Dzięki temu mogłem się zabawić w poszukiwanie tych największych. Literatura podaje, że topola ta posiada bardzo duże liście na długopędach. Co to znaczy duże? Trzeba było to sprawdzić. Zaczęło się od liścia, który miał 18,5 cm długości. Zamieszczam skany z linijką:

Topola balsamiczna

Potem znalazłem liść o długości 24,5 cm. Ten już robił wrażenie:

Topola balsamiczna

Ale to nie był koniec. Po chwili trafił się taki 27 cm. Wow.

Topola balsamiczna

Jak się domyślacie to nie był koniec. Ostatni liść nie zmieścił mi się po długości do skanera. Umieściłem go po przekątnej. Pomiar linijką wskazał nieco ponad 31 cm długości. Z moich rozmów z ekspertami dendrologii wynika, że liście takie potrafią posiadać do 40 cm długości!

Topola balsamiczna

A tu, dla zobrazowania tej wielkości, porównanie z moją dłonią. Robi wrażenie.

Topola balsamiczna

1 komentarz:

  1. Niestety ja nie lubię tych topoli. Po pierwsze zapach jest odpychający, po drugie kleją się strasznie... Ale topola osika to moja ulubiona topola :)

    OdpowiedzUsuń