czwartek, 19 listopada 2020

Obornik granulowany - o czym warto pamiętać?

Kilka razy pisałem już o nawożeniu ogrodów. Zarówno tym wiosennym i tym jesiennym. Dziś podejmę temat obornika granulowanego, czyli nawożenia bardziej pro eko.

Na samym początku należy zaznaczyć, iż naturalne sposoby nawożenia są bardzo istotne przede wszystkim w przypadku prowadzenia ogrodu lub sadu. Niestety wiąże się to również ze sporą ilością czasu, który należy poświęcić w pracy, a także sporym wysiłkiem, jednakże obecnie na rynku można znaleźć specjalny obornik granulowany, który posiada bardzo szerokie zastosowanie! Warto dowiedzieć się między innymi: jakie zalety ma tego rodzaju nawóz oraz kiedy i jak go stosować? 

Obornik granulowany - czy warto go stosować?

Warto zaznaczyć, iż od dłuższego czasu zarówno w Polsce jak i całym świecie panuje trend, który dotyczy szeroko pojętej ekologii, tym samym do łask powracają naturalne metody dotyczące zarówno odżywiania jak i hodowanych roślin i zwierząt. Od bardzo dawna obornik znany jest również jako sposób skuteczny, aby dostarczyć glebie koniecznych składników oraz substancji organicznych. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu a także poprzez postęp, obecnie można go nabyć w bardzo przystępnej formie granulowanego obornika!

Obornik granulowany

Czym tak naprawdę jest obornik?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż obornik to nic innego jak odchody zwierząt hodowlanych, które zebrane są wraz ze ściółką. Powinieneś wiedzieć, że można go podzielić ze względu na pochodzenie między innymi na:

  • koński 
  • krowi 
  • świński 
  • kurzy 
  • gołębi
  • oraz wiele innych, ale mniej popularnych.

Przed wyborem odpowiedniego obornika warto w prawidłowy sposób dopasować go do rodzaju i ilości zastosowanej uprawy. Innym podziałem jest również forma nawozu, wśród której można wymienić: oborniki naturalne, przekompostowane, suszone oraz granulowane.

Jak i kiedy stosować obornik granulowany?

Bardzo dużą zaletą granulowanego obornika jest fakt, że w przeciwieństwie do świeżego obornika może być on stosowany praktycznie od początku wiosny do samego zakończenia okresu wegetacyjnego. Stosowanie obornika wygląda następująco:

  1. Należy przygotować grządki pod sadzenie roślin. 
  2. Około 2 tygodnie wcześniej trzeba przekopać taką ilość ziemi jaką chcemy użyć z warstwą podłoża to około 20 cm. 
  3. W następnym etapie, gdy rośliny wzrastają można podsypywać obornikiem granulowanym plony lub mieszać go z ziemią

Dobrym rozwiązaniem jest również wtykanie pojedynczych granulek dookoła rośliny lub rozpuszczanie ich w wodzie, a następnie dodanie w płynnej formie. Co bardzo istotne, obornik granulowany można nazwać nawozem uniwersalnym, ponieważ posiada bardzo szerokie zastosowanie, zasila różne rodzaje plonów między innymi warzywa oraz rośliny ozdobne i sadownicze.

Zalety obornika granulowanego

Wśród wielu zalet obornika granulowanego można wymienić między innymi: wygoda i komfort użytkowania, uniwersalność, tego rodzaju obornik nie posiada nieprzyjemnego zapach. Jest to naturalny produkt, który nie zawiera również nasion niepotrzebnych chwastów, co bardzo ważne ma niezwykle długi okres przydatności, bowiem jeżeli jest przechowywany w odpowiedni sposób swoje właściwości może zachować nawet do 3 lat! Jest również o wiele bardziej wydajniejszy w ogrodzie niż inne mokre odpowiedniki. Dużą zaletą jest również fakt, że może być wysiewany pod rośliny zarówno mechanicznie, jak i ręcznie. 

O czym należy pamiętać? Główną zasadą, którą należy przestrzegać jest to, aby nie przesadzić z nadmiernym zastosowaniem obornika granulowanego, gdyż jest to sytuacja niepożądana!

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie tego rodzaju obornika, przede wszystkim należy zwróć uwagę na jego właściwości oraz dawki, które są wskazane przez producenta, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu rośliny będą mogą rosnąć swobodnie i bez żadnych problemów.

Obornik granulowany

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza