niedziela, 1 listopada 2020

Krzywe sosny

Znana jest atrakcja przyrodniczo-turystyczna w Polsce, jakim jest krzywy las koło Gryfina (woj. zachodniopomorskie). Chodzi o ok. 100 wykrzywionych przy samej ziemi sosen zwyczajnych. Wykrzywienie jest bardzo charakterystyczne, łukowate, lecz nie do końca zostało wyjaśnione, dlaczego tak się stało. Najczęściej pisze się o powodach działalności człowieka -> przycięcie na choinki i zostawienie tylko dolnej, najniższej gałęzi, albo ukształtowanie na potrzeby stolarskie lub szkutnicze. Hipotezy na silne wiatry wiejące w jednym kierunku zostały odrzucone. Nie byłem tam jeszcze, ale widok tamtych sosen robi wrażenie. Bardzo ciekawie to wygląda.

Dzisiejszy spacer, w mojej leśnej okolicy, zaowocował zdjęciami kilku pokrzywionych sosen. I od razu przypomniały mi się te z Gryfina. Nie ma co oczywiście tych moich przyrównywać do tamtych, ale wykrzywienia są. Nie da się zaprzeczyć. 

Może są inne miejsca w Polsce z takimi sosnami? Dajcie znać proszę. Może pomogłoby to wyjaśnić tajemnicę krzywych lasów?

Krzywe sosny

Krzywe sosny

Krzywe sosny

1 komentarz:

  1. Wiem, że w jakimś regionie jest to atrakcja, ale nie widziałam na żywo.

    OdpowiedzUsuń