sobota, 10 października 2020

Trzpień - ślad po szyszce jodłowej

Pod jodłami nie znajdziemy szyszek. One nie opadają, tak jak u świerka, czy u sosny. Szyszki jodeł rozpadają się na drzewach. Najczęściej bardzo wysoko. Ciężko je dostrzec. Szyszki jodeł bardzo często pojawiają się na wyżej położonych gałęziach. Wyjątkiem jest to jodła koreańska, u której szyszki można obserwować w niższych częściach drzewa.

Dziś jednak postanowiłem wykorzystać ostatni chyba tak ciepły weekend i uzbrojony w drabinę poobserwowałem szyszki mojej jodły Arnolda - to siostra jodły koreańskiej. Szyszki jej obradzają wyższe partie drzewa. Od kilkunastu dni obserwuję rozpadanie się tych szyszek. Gdy szyszki jodły dojrzeją to rozpadają się i zostaje na gałązce tylko oś szyszki. Ta oś szyszki nazywa się trzpieniem. Trzpienie pokazują jakiej długości były szyszki.

Fotki mają nieco czerwonawy odcień - były robione przy zachodzie słońca. Jak widać szyszki rozpadają się od góry ku dolnym warstwom szyszek.

Ślad po szyszce jodłowej

Ślad po szyszce jodłowej

Ślad po szyszce jodłowej

Ślad po szyszce jodłowej

Ślad po szyszce jodłowej

Ślad po szyszce jodłowej

Ślad po szyszce jodłowej

Ślad po szyszce jodłowej

2 komentarze:

  1. Mam jodłę koreańską, która wcześniej miała szyszki fioletowe a w ubiegłym roku początkowo były fioletowe a gdy zaczęły rosnąć zrobiły się brązowe. W tym roku też zawiązała masę szyszek, początkowo około miesiąca miały fioletowy kolor a później zzieleniały i gdy miały około 6 cm zaschły. Dlaczego tak się dzieje. Ta jodła ma około 12-14 lat i wysokość około 4,0 - 4,5 m. Proszę o wyjaśnienie tej zagadki. Dziękuję    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie spotkałem się z takimi objawami. To, co na szybko przychodzi mi na myśl to szkodnik, jakaś choroba, albo najbardziej prawdopodobne - dłuższy okres bez deszczu. Jodła nie lubi suszy, trzeba ją bardziej podlewać w takich okresach. A w tym roku był taki etap, co długo nie padało.

      Usuń