czwartek, 11 stycznia 2024

Grab sercowaty i jego duże owoce

Grab sercowaty (Carpinus cordata) to kuzyn naszego grabu pospolitego. Pochodzi z Chin, Korei i Japonii. Generalnie posiada dużo większe i dłuższe liście i większe owoce. Liście u nasady mają mocno sercowaty kształt - stąd nazwa. Owoce osiągają do 12 cm długości. Nie przypominają owoców grabu, a bardziej chmielograbu. Przylistki owocowe ułożone są bardzo gęsto i ściśle zachodzą na siebie. Duża różnica jest też taka, że owoce naszych grabów spadają jesienią z drzew, a te grabu sercowatego wiszą na gałązkach przez zimę, czasami aż do wiosny. Teraz zimą są bardzo przyblakłe. Stanowią jednak ciekawy akcent w ogrodzie.

Grab sercowaty został sprowadzony z Japonii do szkółki Veitcha w Anglii przez Charlesa Mariesa w 1879 roku. U nas nie osiąga takich rozmiarów, jak nasze graby, ale drzewa o wysokości 8-10 metrów można spotkać w naszych arboretach. Z powodzeniem wytrzymuje nasze mrozy, jednak jesienią nie przebarwia się tak ślicznie na złote tony.

Grab sercowaty owoce

Grab sercowaty owoce

Grab sercowaty owoce

Grab sercowaty owoce

Grab sercowaty owoce

Grab sercowaty owoce

Grab sercowaty owoce

1 komentarz:

  1. Grab sercowaty to roślina nie tylko urokliwa, ale także zaskakująco hojna w swoich owocach. Jego duże owoce są prawdziwym darem natury, zachwycając nie tylko wielkością, ale i intensywnym smakiem.

    OdpowiedzUsuń