wtorek, 2 listopada 2021

Zielony Kalisz

Śledzę informacje w mediach, jak to betonuje i kostkuje się nasze miasta. Zielone centra zmieniają się w betonowe wymysły architektów i urbanistów. Dziwny to trend w dobie ocieplania się klimatu i grożącej nam katastrofy ekologicznej. Ale jest światełko w tunelu. Miasto Kalisz. Ogłoszono tam w zeszłym tygodniu akcję "Zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za zielony dach, zieloną fasadę lub ogród wertykalny".

Zgodnie z zapowiedzią Prezydenta Krystiana Kinastowskiego mieszkańcy Kalisza będą mogli liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli zazielenią dachy lub elewacje swoich domów. Projekt uchwały w tej sprawie, zainicjowanej przez prezydenta, przegłosowali kaliscy radni. Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie, zapewniając im wielosezonową wegetację, lub posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, bądź utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku, mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości w kolejnym roku. No szacunek normalnie. To taki rodzynek w miejskich ciastach. Ode mnie wielkie brawa.

Oby w kolejnych koncepcjach na rewitalizację naszych miast było jak najwięcej takich pomysłów. Stawiajmy na zieleń - drzewa i krzewy. Nie muszą to być rośliny dużych rozmiarów, jeśli nie pasują do koncepcji urbanistycznych, ale niech będzie ich jak najwięcej. Możliwości jest wiele. Oczekują tego mieszkańcy, szczególnie w czasie upałów uciekając w cień drzew. Zielone miasta są chłodniejsze od tych betonowych. Oczekują tego same miasta w czasie ulew i przejść frontów z opadami. Udowodniono, że duża zieleń potrafi wchłonąć dużo wody. W beton ona nie wsiąknie. Systemy odprowadzające deszczówkę często nie dają rady z takimi masami. Zieleń leczy (hortiterapia). Zarówno tych po przejściu ciężkich chorób o podłoży psychofizycznym - wracają oni szybciej do zdrowia w otoczeniu zieleni. Ale także zapobiega lękom czy wielu chorobom psychicznym oraz pomaga w leczeniu depresji. 

Zielone ściany w mieście

Zielone ściany w mieście

Zielone ściany w mieście

Pisać można by o tym długo. Przeczytajmy jeszcze, co powiedział sam Pan Prezydent Kalisza: "Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą! Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych."

Informacje zaczerpnąłem z
https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/zwolnienie-z-podatku-od-nieruchomosci-w-zamian-za-zielony-dach-zielona-fasade-lub-ogrod-wertykalny,43524
oraz
https://www.facebook.com/PrezydentMiastaKalisza/posts/358182776104602


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz