środa, 17 listopada 2021

Raport Allegro „Polskich domów i ogrodów portret własny”

Zawsze mnie zastanawiało, gdzie Polacy kupują rośliny do swoich ogrodów? Czy są to sklepy ogrodnicze, szkółki roślin, ryneczki i bazary czy sklepy online? A może handlujemy w marketplace'ach? Ja, nie ukrywam, wybieram kupno roślin przy arboretach, specjalistyczne szkółki i sprawdzone sklepy online, które oferują rzadkości do ogrodów. 

Natknąłem się dziś na ciekawy Raport Allegro, który podsumowuje pierwsze 10 miesięcy roku 2021 w kategorii „dom i ogród”. Odnotowała ona ponad 1 miliard wizyt w 10 miesięcy 2021 roku, a statystycznie każdy Polak kupił 7 rzeczy z tego segmentu na Allegro. Bardzo wzrosło zainteresowanie roślinami na Allegro. W 9 miesięcy tego roku sprzedano tam ponad 13 milionów produktów z kategorii rośliny. Czyli z grubsza, średnio licząc, że z Allegro korzysta połowa Polaków, to na każdych 10 z nas, 7 osób dokonało zakupu pięknej roślinki na Allegro. Nieźle. W kategorii ogrodowej do września odnotowanych zostało na Allegro 286 mln wizyt z czego najwięcej wizyt odbyło się w mocno rosnącej kategorii roślin - 61 mln wizyt.

Raport Allegro Polskich domów i ogrodów portret własny

W kategoriach ogrodowych na Allegro króluje natura. Zarówno w materiałach oraz kolorach, jak i w przypadku trendów. Kupujący na tej platformie poszukiwali najczęściej rozwiązań przyjaznych dla zwierząt, kwietnych łąk, domków dla owadów i ptaków. W aranżacjach ogrodowych częściej pojawiają się rabaty inspirowane naturą, czyli z wykorzystaniem dzikich gatunków z terenu, na którym budowany jest ogród, lub roślin odpornych na suszę. Często wykorzystywane są też materiały, takie jak kamienie naturalne, cegły, żwir, stare drewno (lub jego wysokiej jakości imitacje), a także pnie i korzenie drewniane. W naturalnym ogrodzie nie powinno zabraknąć źródła wody - kamiennych kaskad, stawów, miniaturowych wodospadów. Na te produkty też był duży popyt.

W aranżacji ogrodów bardzo ważnym elementem była również ekologia i oszczędzanie. Jednym z najważniejszych trendów ostatniej dekady jest zbieranie deszczówki. Na Allegro bardzo często poszukiwaliśmy rozwiązań pozwalających zaoszczędzić wodę. Największą popularnością cieszyły się małolitrażowe (do 500 litrów), przydomowe zbiorniki z kranem pobierające wodę z rynien. Na popularności zyskują również duże zbiorniki podziemne, mogące pomieścić co najmniej kilka tysięcy litrów wody. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także kompostowniki, które pozwalają na samodzielną produkcję cennego, bogatego w składniki odżywcze naturalnego podłoża dla roślin. 

Konsumenci mocniej koncentrują się też na zdrowym stylu życia i wybierają produkty bazujące na naturalnych składnikach. Jest to widoczne na rynku nawozów, wybieramy częściej te naturalne. Nowością są nawozy organiczne z kawy, które wyróżniają się bogatą zawartością substancji organicznej oraz dużą wydajnością. Wzrosła sprzedaż nasion i sadzonek popularnych ziół, takich jak bazylia, mięta czy kolendra. 

W ciągu ostatniego roku przez pandemię Covid przybyło działkowców, a także amatorów uprawy roślin na balkonie. Badanie, przeprowadzone przez Allegro i SW Research, pokazało, że zaledwie 8% respondentów nie posiada ogrodu, działki lub balkonu!

Raport Allegro Polskich domów i ogrodów portret własny

Z tego raportu jeszcze można wysnuć jeden ciekawy wniosek. Kiedy najczęściej kupujemy roślinki? Czynny sezon w ogródku na sadzenie to wiosna i jesień. Ale nie zapomnijmy, że Allegro to też rośliny doniczkowe do wnętrz (króluje oczywiście monstera!). To trochę (a może bardzo) zaburza statystykę. W każdym razie Allegro podaje, że robimy to w marcu i kwietniu. Co mogłoby świadczyć, że jednak kupujemy tam częściej małe rośliny, a nie większe krzewy i drzewa. Ale może to zbyt pochopnie wyciągnięty wniosek. Danych takich brakuje w Raporcie, a chętnie dowiedziałbym się, jakich drzew i krzewów najczęściej poszukujemy do naszych ogrodów, jakie nowości roślinne lądują w naszych e-koszykach. Może następnym razem?

Pełny Raport dostępny jest do pobrania z https://about.allegro.eu/static-files/ab9b035b-f5cf-4d9f-abb0-9275416d8833. Polecam!

1 komentarz: