wtorek, 16 listopada 2021

Przęśl amerykańska

Dość ciekawą rośliną w ogrodzie może być przęśl amerykańska (Ephedra americana). To gość z Ameryki Południowej, a dokładnie z Ekwadoru, Argentyny i Chile. Zamieszkuje góry Andy i stamtąd pochodzi. To dość dziwny, acz urokliwy krzew, który rośnie do 2,5 metra wysokości. Teoretycznie jest zimozielony, u nas jednak przebarwia się i gubi liście. Tam kwitnie od czerwca do lipca, w Polsce pod koniec lata i jesienią we wrześniu. I to właśnie kwiaty - małe, fioletowawe, motylkowate, podobne nieco do ciemnoróżowych robiniiowych - stanowią o wysokich wartościach ozdobnych przęśli. Są naprawdę urzekające.

Gatunek ten jest dwupienny (poszczególne kwiaty są męskie lub żeńskie, ale na jednej roślinie można znaleźć tylko jedną płeć przęśli). Jeśli chcemy aby przęśl zaowocowała, to musimy posadzić obok siebie zarówno roślinę męską, jak i żeńską. 

Przęśl amerykańska preferuje stanowiska słoneczne - źle rośnie i słabo kwitnie w cieniu. Dość dobrze znosi okresy bez deszczu. Rarytas dla naszych kolekcjonerów roślin ogrodowych.

Przęśl amerykańska

Przęśl amerykańska

Przęśl amerykańska

Przęśl amerykańska

Przęśl amerykańska

Przęśl amerykańska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz