wtorek, 14 września 2021

Owoce tulipanowca we wrześniu

Dojrzewają owoce tulipanowca amerykańskiego. Mimo, że jest to drzewo spokrewnione z magnoliami - pochodzi z tej samej rodziny magnoliowatych, to owoce tych drzew bardzo się różnią (chociaż w początkowej fazie rozwoju widać dużo podobieństw). O strąkach magnolii pisałem kilka razy. 

Dziś pokażę owoce tulipanowca, czyli skrzydlaki - orzeszki, które są spiralnie osadzone na dnie kwiatowym, a każdy z nich posiada nasionko i aparat lotny - skrzydełko. Pojedyncze są podobne do skrzydlaków jesionów. Skrzydlaków jest od 80 do 100 zebranych na sterczących, szyszkowatych, szarawych owocostanach, które mają 10 - 12 cm długości. Aktualnie o zielonkawym kolorze. Późną jesienią owocostany rozpadają się i pojedyncze skrzydlaki można znaleźć pod drzewami i po całej okolicy. Aparat lotny powoduje, że roznoszone są przez wiatr. Są ważnym źródłem pożywienia dla wielu ptaków i ssaków. Dojrzały tulipanowiec wytwarza dużo nasion, ale u nas większość z nich jest płonna i nie nadaje się do pozyskiwania nowych drzew.

Tulipanowiec amerykański - wrześniowe owoce

Tulipanowiec amerykański - wrześniowe owoce

Tulipanowiec amerykański - wrześniowe owoce

Tulipanowiec amerykański - wrześniowe owoce

Tulipanowiec amerykański - wrześniowe owoce

2 komentarze:

 1. Dzień dobry, mam pytanie. Czy tulipanowca można by było posadzić w dużej donicy w domu? Czy miał by szanse rosnąć? A może by Państwo polecali jakiś inne drzewo w donicy do domu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie polecam tulipanowca do donicy do domu Tu nawet nie chodzi czy ma szansę rosnąć, ale tulipanowiec to ogromne drzewo. Myślę, że w Polsce osiągnie 40 metrów - najwyższy zmierzony miał 32 metry w 2014 roku (wieś Sichów).

   Nie chcę polecać innych gatunków - nie mam doświadczeń z uprawą drzew w donicach. Jeśli już to jakieś bonsai proponuję. Jest dużo informacji w necie o uprawie bonsai.

   Usuń