Ogród Japoński we Wrocławiu mieści się w południowej części Parku Szczytnickiego, w okolicach Hali Ludowej przy ulicy Mickiewicza. To połączenie parku, arboretum i ogrodu stylizowanego na styl japoński. Magiczne miejsce. Ogród ma swoje podłoże historyczne z początku XX wieku. Jest jednym z nielicznych śladów, które pozostały po Wystawie Światowej zorganizowanej w 1913 roku we Wrocławiu. Jego pierwotny wygląd został zaprojektowany i stworzony przez jednego z największych entuzjastów kultury japońskiej – Hrabiego Fritza von Hochberga. Dzięki pomocy japońskiego mistrza – ogrodnika Mankichi Arai udało się stworzyć ogród, którego piękno zachwycało swoim wspaniałym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej.

Ogród Japoński - brama wejściowa

Ogród Japoński - brama wyjściowa
Ogród Japoński we Wrocławiu - rewaloryzacja
W 1994 roku miasto postanowiło przekształcić Ogród Japoński, aby stworzyć jeszcze wspanialsze miejsce do odpoczynku i zwiedzania. Po pomoc merytoryczną zwrócono się do Ambasady Japonii w Warszawie. Prośba spotkała się z bardzo żywym zainteresowaniem Ambasadora Japonii – Pana Nagao Hyodo. W 1996 roku rozpoczęto prace, które miały na celu upiększenia całego kompleksu. W projekcie główny udział mieli specjaliści japońscy z miasta Nagoya. Podczas rewaloryzacji ogrodu pracowali mistrzowie ogrodnicy, architekci aranżacji kamiennych, architekci ogrodów oraz wiele innych osób, dzięki którym Ogród Japoński we Wrocławiu zyskał nowy blask i piękno kultury Japonii.
Powódź w Ogrodzie Japońskim
Dwa miesiące po ponownym otwarciu w 1997 roku, ogród został zniszczony przez powódź tysiąclecia. Cały teren na 21 dni znalazł się pod wodą. Doznał wówczas bardzo poważnych zniszczeń. Około 70% roślinności została zniszczona i musiała zostać wymieniona. Przez kolejne 2 lata trwały prace porządkowe i nowe nasadzenia. Odbudowano wszystkie elementy z najdrobniejszymi szczegółami. Ponownie ogród został otwarty dla zwiedzających w październiku 1999 roku.
Ogród Japoński we Wrocławiu - elementy ogrodu
Dzięki obecności japońskich specjalistów każdy projekt oraz wszystkie prace związane z upiększaniem ogrodu każdy nawet najmniejszy szczegół odpowiada oryginalnej, japońskie sztuce projektowania ogrodów. Wszystkie elementy ogrodu mają swoje miejsce oraz symboliczne znaczenie. Jest ono często niewidoczne dla osób, które nie znają prawdziwej sztuki japońskich mistrzów aranżacji ogrodów.
Do orientalnego świata Ogrodu Japońskiego prowadzą ozdobna brama i aleja, która kieruje wprost do głównej części ogrodu - mostu, łączącego dwa brzegi stawu. Ogród zyskał też wyspę, kamienne latarnie oraz dodatkowe ścieżki przy stawie. W południowej części pojawił się pawilon typu sukija, nawiązujący do japońskich ogrodów przydomowych. Jedną z atrakcji Ogrodu jest staw z olbrzymimi karpiami, karasiami oraz innymi gatunkami ryb. Publiczność może obserwować ich karmienie. W Ogrodzie Japońskim często organizowane są pokazy parzenia herbaty, koncerty i imprezy plenerowe. To najpiękniejszy ogród w stylu japońskim w Polsce. Jest unikatowym odzwierciedleniem japońskiej przyrody w Europie.
Ogród Japoński we Wrocławiu - dendroflora
Od strony dendroflory w Ogrodzie Japońskim zebrano wiele rzadkich gatunków drzew i krzewów. Obecnie można podziwiać takie gatunki jak: perełkowiec japoński (Styphnolobium japonicum), platan klonolistny (Platanus × hispanica), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides), modrzewnik chiński (Pseudolarix amabilis), styrak japoński (Styrax japonicus), pieris japoński (Pieris japonica), cedr atlaski (Cedrus atlantica'Glauca'), judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis), korkowiec amurski (Phellodendron amurense) czy żółtnica pomarańczowa (Maclura pomifera) i heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides).
Będąc we Wrocławiu koniecznie odwiedźcie to miejsce. Spacer potrwa od 30 do 60 minut. Byłem tam dwa razy i za każdym odkrywałem coś nowego. A teraz zapraszam na wirtualny spacer:

Ogród Japoński - plan ogrodu

Ogród Japoński - bonsai

Ogród Japoński - bonsai na wyspie

Ogród Japoński - bonsai na wyspie z kamienną wieżą

Ogród Japoński

Ogród Japoński - ryby w stawie

Ogród Japoński

Ogród Japoński - dziura w platanie

Ogród Japoński - żółtnica pomarańczowa

Ogród Japoński - kamienie przy stawie

Ogród Japoński - heptakodium chińskie

Ogród Japoński - dereń świdwa

Ogród Japoński - ostrokrzew okółkowy

Ogród Japoński - judaszowiec kanadyjski

Ogród Japoński - widok na staw

Ogród Japoński - jeden z mostków

Ogród Japoński - widok na staw

Ogród Japoński - staw z mostkiem i pawilonem widokowym

Ogród Japoński - jeden z klonów

Ogród Japoński - widok na staw

Ogród Japoński

Ogród Japoński - jedna ze ścieżek

Ogród Japoński - pięknotka

Ogród Japoński - jeden z dębów

Ogród Japoński - bonsai przy stawie

Ogród Japoński

Ogród Japoński - mostek łukowy na stawie

Ogród Japoński - wyspa na stawie

Ogród Japoński - jedna ze ścieżek

Ogród Japoński - cedr atlaski

Ogród Japoński - cedr atlaski

Ogród Japoński - jedna z licznych sosen

Ogród Japoński - widok na staw

Ogród Japoński - bonsai

Ogród Japoński - staw

Ogród Japoński - staw

Ogród Japoński - kamienista droga przez staw

Ogród Japoński - wyspa na stawie

Ogród Japoński - hortensja

Ogród Japoński - klon palmowy

Ogród Japoński - bonsai

Ogród Japoński - mały wodospad - kaskada męska

Ogród Japoński - układ skał z drzewkami NIWAKI

Ogród Japoński - miłorząb dwuklapowy

Ogród Japoński

Ogród Japoński - korkowiec amurski

Ogród Japoński - latarnia

Ogród Japoński - jeden z licznych kamieni

Ogród Japoński - szupin, perełkowiec japoński
Dobra rada dla zarządzających parkiem - doróbcie tabliczki z nazwami drzew i krzewów. Odwiedzający chętnie dowiedzą się, jakie gatunki i odmiany spotykają na spacerze.
Słyszałam ale nigdy tych ogrodów nie widziałam. Okazja niebywała, poznaje je
OdpowiedzUsuńna tej stronie. Jestem pod wrażeniem.
Bardzo bym chciała obrazy te udostępnić je dalej w formie prezentacji filmowej.
Jeśli Robert S. wyrazi na to zgodę. Czekam na odpowiedź. Mój adres:
krystyna.marta.jozwiak@gmail.com
Pozdrawiam serdecznie!
Świetne miejsce i świetna relacja! Dzięki!
OdpowiedzUsuńMoimi ukochanymi gatunkami są rośliny o rodowodzie japońskim, zwłaszcza klony palmowe, a ogrody japońskie są ideałem i byłam w większości z nich. Do odwiedzenia został mi Siruwia w Przesiece. Ten we Wrocławiu jest piekny i duży.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
A które ogrody japońskie już odwiedziłaś i polecasz?
UsuńPrzepiękny ogród, aż chciałoby się tam usiąść z książką i trochę odpocząć. Mam nadzieje, że mój ogród też kiedyś będzie tak wyglądał. Ostatnio udało mi się tutaj https://www.stiga.pl/ zamówić kilka podstawowych narzędzi, więc jak tylko do mnie przyjdą, to zabieram się do pracy.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuńDzięki. Cieszę się, że się spodobało.
UsuńW sumie ja również kiedyś raz miałam okazję być w tym ogrodzie i najbardziej podobała mi się ta sceneria przy mostku. Uwielbiam takie klimaty i jestem zdania, że odpoczynek w ogrodzie jest najlepszą formą. Także miałam okazję kupić niedawno w https://ogrodolandia.pl/ fajny komplet mebli ogrodowych. Jak tylko będzie okazja to będą u siebie wypoczywała w ogrodzie.
OdpowiedzUsuńOgród japoński to bardzo wyjątkowe miejsce. Często przychodzimy tam z rodziną. Za każdym razem podziwiam podziwiam ilość pracy, jaką ogrodnicy wkładają w jego utrzymanie.
OdpowiedzUsuń