piątek, 26 marca 2021

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Jeśli szukasz efektownych roślin doniczkowych, których pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca, skrzydłokwiat – nazywany także skrzydłolistem bądź lilią wodną – będzie idealnym rozwiązaniem. Jego nieszablonowe, podłużne kwiaty w kolorze bieli to wyjątkowa dekoracja, która wniesie powiew świeżości do Twojego mieszkania lub biura. Szczególnie teraz w czasie home office.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Wymagania i uprawa

Skrzydłokwiat to jedna z tych roślin doniczkowych, które mają minimalne wymagania, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Najważniejsze jest, aby pamiętać o systematycznym podlewaniu, ponieważ ten gatunek lubi dużo wilgoci. W okresie wegetacyjnym (od lutego do października) podłoże powinno być cały czas wilgotne. Dobrze jest spryskiwać liście skrzydłokwiatu wodą, a nawet rozpylać gęstą mgiełkę wokół rośliny. Częstotliwość podlewania należy dopasować indywidualnie do warunków w pomieszczeniu. W okresie zimowym należy je ograniczyć. Jeśli decydujesz się na uprawę skrzydłokwiatu w mało wilgotnym środowisku, warto zadbać o odpowiedni drenaż doniczki. Przy korzystaniu z osłonki wystarczy wsypać na spód warstwę keramzytu i uzupełnić go wodą. Zapewni to optymalny poziom wilgotności wokół rośliny.

Poza regularnym nawodnieniem skrzydłokwiat będzie się ładnie rozwijał w miejscach lekko zacienionych. W okresie letnim należy zatem unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne jak parapety na południowej stronie, z kolei w czasie spoczynku rośliny wskazane jest jaśniejsze stanowisko. Optymalna temperatura dla uprawy skrzydłokwiatu to średnia temperatura pokojowa (18-22 stopni), w zimie roślinie wystarczy co najmniej 16 stopni.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Wybierając odpowiednie podłoże przed zasadzeniem Twojego skrzydłokwiatu, warto upewnić się, że ziemia, jaką kupujemy, jest próchniczna i wilgotna. Możesz użyć zatem także ziemi kompostowej, którą dobrze jest uzupełnić żwirem lub keramzytem, aby zapewnić roślinie optymalne nawodnienie, jakiego potrzebuje do prawidłowego wzrostu. Latem warto nawozić skrzydłokwiat co 14 dni płynnym nawozem, co wpłynie na piękny wygląd kwiatów.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu – jak dbać o piękny wygląd?

Aby zadbać o zdrowy wygląd liści skrzydłokwiatu, dobrze jest wyrobić sobie nawyk systematycznego oczyszczania ich lekko zmoczoną szmatką. W ten sposób pozbędziesz się z nich nadmiaru kurzu. Nie zaleca się stosowania w tym celu żadnych nabłyszczaczy. Jeśli zauważysz nieestetyczne przebarwienia lub zżółknienia liści, sprawdź, czy roślina nie stoi w wodzie (efekt przelania). O ile skrzydłokwiat bardzo lubi wilgoć, o tyle jej nadmiar mu szkodzi (nastąpi gnicie korzeni). Zbyt nasłoneczniona ekspozycja może natomiast wpłynąć na gorszy wygląd liści, które doznają wówczas poparzenia, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o rozproszone światło przy uprawie skrzydłokwiatu.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać się w kilku czynnikach. Przede wszystkim upewnij się, że roślina po zakupieniu została przesadzona do wilgotnej i żyznej gleby. Jeśli podłoże jest nawodnione, być może roślina potrzebuje więcej światła lub jej doniczka jest po prostu za szeroka. Jeśli mimo to skrzydłokwiat nie chce kwitnąć, warto dać mu trochę czasu. W przypadku, kiedy mamy do czynienia ze starszą odmianą skrzydłokwiatu, należy pamiętać, żeby w odstępach maksymalnie co cztery lata odmładzać roślinę. Wieloletnie gatunki mogą bowiem nie wydawać nowych kwiatów.

Pamiętajmy, że pomimo swojego pięknego wyglądu skrzydłokwiat to toksyczny gatunek rośliny. Z tego powodu należy uprawiać go z dala od zwierząt i małych dzieci, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu dla niego przestrzeni w domu.

U mnie właśnie zaczyna ponownie kwitnąć. Uwielbiam ten moment.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza