sobota, 27 marca 2021

Jak sadzić duże drzewa

W dużych ogrodach czasami zachodzi potrzeba zasadzenia dużych drzew. Nie zawsze przecież chcemy czekać latami, aż drzewko stanie się drzewem. A i cienia, kojącej zieleni i czystego powietrza będzie więcej. Chcemy, aby ogród wyglądał od razu tak, jak w katalogu czy artykule branżowym w ogrodniczym magazynie. Czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, bez wynajmowania ekipy ze specjalistycznej firmy? Damy radę. Tak do 5-6 metrów wysokości.

Od czego zacząć sadzenie dużego drzewa?

Duże drzewa w ogrodzie wymagają opracowania pewnej koncepcji, planu czy projektu. Musimy wiedzieć, ile mamy miejsca, jakiego mniej więcej pokroju drzewa potrzebujemy, ile ich będzie. To bardzo ważne. Małe drzewka często kupujemy, bo nam się właśnie spodobało w sklepie czy szkółce (a coraz częściej w sklepie internetowym) i zawsze gdzieś w ogrodzie znajdzie się dla nich miejsce. Z dużym 5-6 metrowym drzewem jest zupełnie inaczej. 

Gdzie kupić duże drzewo?

Coraz więcej krajowych szkółek ma w swojej ofercie duże drzewa. Wystarczy poszukać w sieci ich oferty i znaleźć takie w najbliższej okolicy. To ważne by było to blisko. Nie będziemy przecież jechać z takimi drzewami przez pół Polski. Szkółki oferują naprawdę szeroki asortyment. Ale tu właśnie przyda się nasz projekt, żeby wiedzieć, ile czego potrzebujemy. Nawet jeśli nie znamy się na gatunkach czy odmianach to ktoś nam ze szkółki doradzi. Ale musimy wiedzieć, ile drzewek i jak wysokich. W szkółce ich ilość nas powali, dostaniemy oczopląsu :-). 

Często czekają one na powierzchniach wielu hektarów, równiutko w rządkach. Poprzyczepiane do drutów, aby się nie powywracać. Gatunek po gatunku, odmiana przy odmianie, aby łatwiej było je znaleźć.

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Ile kosztuje duże drzewo?

Koszt drzewa uzależniony jest od jego rozmiaru i popularności (popytu) danego gatunku. 100 - 200 PLN kosztują te najbardziej popularne i nawet kilkumetrowe (np. magnolie). Czym wyższe drzewa tym trochę więcej trzeba zapłacić. Te rzadkie gatunki - nazwijmy rarytasy - to już wydatek kilkuset PLN za 2-3 metrowe drzewa, do kilku tysięcy PLN za drzewa 5-6 metrowe i wyższe. Tu możemy wymienić tulipanowce, surmie, ambrowce, dekoracyjne wiązy czy buki. I ta cena mocno rośnie w górę i potrafi osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy PLN przy wysokich, dorosłych drzewach! Ale tych bardzo wysokich w tym wpisie nie bierzemy pod uwagę.

Jak przetransportować duże drzewo?

Jeśli etap zakupu mamy za sobą to czas na transport drzewka. Oczywiście o tym też powinniśmy wcześniej pomyśleć. Jeśli nie mamy samochodu z przyczepką to trzeba się dowiedzieć, czy szkółka oferuje taki transport dla nas w opcji "door to door". Jeśli mamy samochód z przyczepką to czas na załadunek. Najczęściej oferowane drzewa są w donicach - plastikowych osłonkach. Rzadziej są kopane z gruntu albo z obwiniętym specjalistyczną, siatkową włókniną korzeniem, zabezpieczającą przed obsypywaniem się ziemi. 

Drzewa najlepiej przewozić w poziomie. Układamy je na przyczepce, zaczynając od przodu i odpowiednio zabezpieczamy linkami, taśmami czy innym systemem. Między drzewkami warto przełożyć płócienne worki albo grube szmaty, aby nie dopuścić do obtarcia korowiny na pniach. Drzewo w pojemniku potrafi być bardzo ciężkie. Duża donica to nawet 100 kg - więc warto mieć kogoś do pomocy. Na końcu drzew warto przywiązać czerwony materiał, zgodnie z wymogami Kodeksu Drogowego. Z takim transportem radzę opracować trasę prowadzącą lokalnymi drogami. Bezpiecznej drogi życzę.

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Sadzimy duże drzewo

Przywiezione drzewa bezpiecznie rozładowujemy i roznosimy / rozwozimy do miejsc ich przeznaczenia w ogrodzie. Kopiemy dołki o szerokości ponad 20% większej niż średnica donicy drzewa. Głębokość nieznacznie większa niż wysokość donicy. Przed sadzeniem specjaliści radzą umieścić donice w wodzie lub podlanie drzewa wodą. W przypadku wielkich drzew spowoduje to jednak jeszcze zwiększenie ciężaru. Można to zrobić inaczej. Nalewamy wody do dołka. Czekamy, aż nieco wsiąknie. Wysuwamy korzenie z donicy i wkładamy do dołka. Teraz obficie podlewamy. Obsypujemy dobrą ziemią o odpowiednim dla gatunku odczynie pH (kwaśność lub zasadowość) i dobrze obtupujemy i zagrabiamy. Znów podlewamy. Takie nowo-posadzone drzewo musi być dobrze podlane. Robimy to jeszcze przez kilka kolejnych dni.

Jeśli drzewo jest krzywe to warto wbić obok palik i przywiązać do drzewa - spełni rolę prostującą i zabezpieczającą przed przechylaniem się.

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Jak sadzić duże drzewa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza