poniedziałek, 7 grudnia 2020

Platan zachodni

Platany, które spotykamy w naszych parkach, a ostatnio też przy dużych alejach ulicznych, to platany klonolistne. Platan klonolistny to mieszaniec platana zachodniego (pochodzącego z Ameryki Północnej - głównie wschodnie wybrzeże USA) oraz platana wschodniego (pochodzącego z Pd.-Wsch. Europy i Pd.-Zach. Azji). Jest z nich najbardziej mrozoodporny i dlatego najlepiej się u nas zadomowił.

Platan zachodni jest mniej mrozoodporny, ale ponieważ klimat się ociepla, to coraz częściej spotyka się próby jego nasadzeń w naszym kraju. Ma to miejsce głównie w Polsce Zachodniej. Jeden taki wiekowy platan zachodni rośnie w Powsinie (centrum Polski) i ma się dobrze. Nie straszne mu były w dorosłym wieku sędziwe zimy lat 70-90. Zatem można uznać, że zakres jego stanowisk się rozszerza.

Platan zachodni ma dużo brzydszą korowinę. Na starych gałęziach nie łuszczy się tak wężowato, jak u platana klonolistnego. Przypomina bardziej korę jawora z charakterystycznymi kafelkowatymi żłobieniami. Na młodszych gałązkach kora się natomiast tylko delikatnie łuszczy ale bardziej wygląda to, jak porostowe narośla niż typowe łuszczenie, jak u klonolistnego.

Liście też są inne. 3-5.klapowe ale płycej klapowane. Są większe, a przy ogonku obie strony blaszki liściowej charakterystycznie zachodzą na siebie. Zupełnie nie przypominają liści klona zwyczajnego.

Osiąga bardzo duże rozmiary: 40-50 metrów wysokości. Nadaje się tylko do dużych parków. Nie zawiązuje, aż tylu owoców, co platan klonolistny. Jesienią nie widać ich na drzewach.

Platan zachodni

Platan zachodni

Platan zachodni

Platan zachodni

Platan zachodni

Platan zachodni

Platan zachodni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz