środa, 16 grudnia 2020

Preparaty na chwasty dwuliścienne - co wybrać?

Zwalczanie różnego rodzaju chwastów jest jednym z kluczowych zabiegów ochrony roślin w aktualnych czasach. Niepożądane rośliny atakują praktycznie wszystkie z dostępnych rodzajów upraw, a ich wzrost nie tylko przyczynia się do obniżenia wysokości, ale i do zaniżenia jakości plonu. Chwasty pełnią rolę żywicieli ogromnej ilości owadów, czy też grzybów patogenicznych. Prawidłowe zwalczanie chwastów ma naprawdę duże znaczenie.

Preparaty na chwasty dwuliścienne

Wybór preparatu na chwasty

By dobrze wybrać odpowiedni preparat na chwasty dwuliścienne, najlepiej już na samym początku dowiedzieć się, z jakim konkretnie wrogiem ma się do czynienia oraz dodatkowo w jakich uprawach będzie zastosowany preparat. Warto zaznaczyć, że inaczej zwalcza się chwasty, które występują w uprawach zbóż, a całkowicie inaczej, jeśli mowa o rzepaku, czy też roślinach motylkowych, albo między drzewkami w ogrodzie. Chwasty jednoroczne, jak i nasiona chwastów dwuliściennych efektywne będą usuwane zarówno za pomocą zastosowanych preparatów dolistnych, jak i doglebowych. Z kolei na chwasty wieloletnie należy stosować selektywne lub nieselektywne preparaty dolistne, np. Starane. Staranne wykorzystanie takich środków może okazać się bardzo efektowne.

Opryski nalistne

Nalistne preparaty na chwasty dwuliścienne najczęściej nie są obarczone tak wysoce ścisłymi restrykcjami pogodowymi, jak opryski stosowane w sposób doglebowy. Jednakowoż i w takim przypadku warto wykonywać niezbędne zabiegi według podanych zaleceń. Na rynku pozostaje nadal szeroka gama substancji czynnych o różnych i dosyć charakterystycznych mechanizmach działania oraz skierowanych do zwalczania chwastów w różniących się od siebie warunkach. Do całkowitego zwalczania chwastów rosnących na ścierniskach najlepiej sprawdza się herbicyd nieselektywny, np. glifosat. Z drugiej strony podczas upraw konkretnych gatunków lepiej przyjrzeć się preparatom działającym selektywnie. Pewna ilość z nich działa tylko na pojedyncze gatunki chwastów dwuliściennych.

Preparaty na chwasty dwuliścienne

Preparaty doglebowe

Preparaty doglebowe swoim działaniem wpływają głównie na znajdujące się głęboko w glebie nasiona, czy też siewki chwastów. Mogą być one stosowane i często są tuż przed wysiewem rośliny uprawnej, jak i po nim. W taki prosty i łatwy sposób można zwalczać chwasty dwuliścienne takie jak: bodziszki, niezapominajka, gwiazdnica, przetacznik, przytulia itp. By doglebowe preparaty na chwasty dwuliścienne okazały się efektywniejsze, muszą być one wykonane starannie podczas określonych warunków pogodowych. Najdogodniej, aby temperatura danej gleby była wyższa od minimalnej temperatury, w jakiej zachodzi kiełkowanie chwastów, a gleba sama w sobie była wystarczająco wilgotna, żeby doszło do bezproblemowego transportu substancji czynnej do kiełkujących nasion chwastów. Kiedy nasza gleba jest wysoce sucha, transport tych niezbędnych substancji czynnych do korzeni niepotrzebnych i zawadzających roślin nie następuje, z kolei w czasie zbyt dużego nawodnienia gleby dostarczona substancja czynna będzie niestety wymywana w głąb gleby, poza zasięg korzeni chwastów.

Prawidłowy wybór preparatów na chwasty dwuliścienne i ich prawidłowe wykonanie, nie tylko stanowi gwarancję skutecznej eliminacji występowania tak bardzo uciążliwych chwastów, i tym samym podniesienia znacząco wysokości, jak i oczywiście jakości uzyskanych plonów. Aby skutecznie zwalczać niepotrzebne zielsko, przede wszystkim trzeba nauczyć się je odróżniać, a jest to dosyć proste. Podczas walki z chwastami pomogą oczywiście opryski chemiczne, ale też regularne pielenie, czy też agrowłóknina i ściółkowanie są mile widziane.

Publikacja sponsorowana.

17 komentarzy:

 1. Dobre preparaty na chwasty to podstawa w każdym ogrodzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda chwasty nie są niczym przyjemnym i ja także jestem zdania, że warto jest się cały czas edukować w tym zakresie. Zachęcam dlatego aby przeczytać wpis https://portalzielonagora.pl/20191216259483/najpowszechniejsze-chwasty-na-polskich-polach-sprawdz-jak-je-zwalczac gdzie bardzo ciekawie opisano to jakie są najbardziej popularne chwasty na naszych polskich polach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znaczenie oprysków w rolnictwie jest nieocenione, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia plonów, a także poprawy jakości i zdrowia upraw, co ma bezpośredni wpływ na jakość żywności oraz ochronę środowiska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście ale tylko wtedy, gdy preparaty są stosowane zgodnie z normami i potrzebami.

   Usuń
 5. Najlepiej jest zasięgnąć rady eksperta i stosować się do jego poleceń

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno trzeba też pomyśleć poważnie o odpowiednim wyposażeniu naszego ogrodu lub gospodarstwa. Myślę, że przydać się mogą na przykład części do maszyn rolniczych. Zachęcam do zapoznania się z ofertą tej firmy.

  OdpowiedzUsuń