piątek, 15 maja 2020

Kwitną sosny i kosodrzewiny

Popadało i na brzegach kałuż daje się dostrzec żółty osad. To nie siarka, żadne zanieczyszczenia, czy opad radioaktywny, jak w latach 80-tych sądzono. To tylko pyłek sosen - już kwitną.

Kwitną sosny i kosodrzewiny

Kwiaty sosen najczęściej są zapylane przez wiatr. Na jednym drzewie występują zarówno kwiaty żeńskie, jak i kwiaty męskie. Dzięki temu jest większa szansa na zapylenie. Żeńskie wyglądają jak zielonkawo-czerwonawe łuski i są zebrane w pionowe kwiatostany. Wyrastają parami na zakończeniach młodych pędów. Kwiatostany męskie najczęściej występują na końcach gałęzi w skupiskach, które nazywa się klastrami. I to ta część sosny odpowiada za produkcję tego żółtego pyłku, który wiatr przenosi na kwiaty żeńskie a my obserwujemy na kałużach i innych powierzchniach. A dlaczego jest jego tak dużo? Sosny to jedne z popularniejszych drzew w Polsce. Szacuje się, że co drugie drzewo w Polsce to sosna. Średnio jeden kwiatostan męski dostarcza ok. 5 milionów ziaren pyłku! Pomnóżmy to przez liczbę setek czy tysięcy kwiatostanów na jednym drzewie razy liczba drzew i mamy żółty osad. Właśnie teraz, gdyż sosny kwitną od połowy maja po czerwiec w zależności od warunków pogodowych i regionu kraju. U nas już zaczęły.

Co ciekawe pyłek sosnowy nie jest alergizujący. Nie uczula zazwyczaj. Uważa się, że alergia na pyłek sosny należy do bardzo rzadkich.

Natomiast pyłek sosnowy jest stosowany w medycynie. Można go nabyć w aptekach czy sklepach z ziołami. Pyłek sosnowy odznacza się wyjątkowo wysoką wartością odżywczą. W jego skład wchodzą liczne aminokwasy (arginina, leucyna, lizyna, metionina, fenyloalanina, cysteina, tryptofan i tyrozyna), witaminy (głównie witamina D3 i witaminy z grupy B) oraz składniki mineralne (np. cynk, selen, żelazo, mangan, miedź, fosfor oraz śladowe ilości potasu). Jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł testosteronu oraz prekursorów tego hormonu – androstendionu i dehydroepiandrosteronu (DHEA). Pyłek sosnowy zawiera również fitosterole, flawonoidy, cukry, kwas fenolowy, lignany oraz olejki eteryczne (alfa- i beta-pinen, borneol, octan bornylu, limonen, izoborneol, terpineol, karen, felandreny, kariofilen, a także kamfen).

Pyłek sosnowy wzmacnia naturalną odporność organizmu, a także wykazuje silne działanie przeciw starzeniowe i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Znakomicie wpływa na kondycję skóry. Poprawia nastrój, działania mózgu i zwiększa popędu seksualny. Pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, szczególnie u kobiet.

Kwitną sosny i kosodrzewiny

Kwitną sosny i kosodrzewiny

Kwitną sosny i kosodrzewiny

Kwitną sosny i kosodrzewiny

Kwitną sosny i kosodrzewiny

Kwitną sosny i kosodrzewiny

1 komentarz:

  1. U mnie w tym roku drzewa iglaste szaleją z kwitnieniem, ale wygląda to naprawdę ładnie. Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń