niedziela, 17 maja 2020

Wiąz holenderski "Wredei" wiosną

Coraz częściej, spacerując po okolicy i innych miejscach, spotykam zielonkawo-żółtą odmianę wiązu. Ze względu na takie dynamiczne barwy od razu rzuca się on w oczy. Szczególnie wiosną, gdy barwy te są niezwykle ostre. Dodatkowo te kolorowe liście są poskręcane wokół własnej osi. Drzewo pięknie prezentuje się jako soliter. Oczywiście chodzi o wiąz holenderski "Wredei" czasami nazywany złotym wiązem.

Wiąz holenderski Wredei

Wiąz ten ze względu na małe rozmiary - rośnie u nas do 6 metrów wysokości - oraz kolumnowy pokrój idealnie nadaje się do małych przydomowych ogrodów. Wiąz holenderski "Wredei" nie lubi przycinania i lepiej tego nie robić. Co ważne, nie atakują go choroby, na które wiązy często zapadają. Jest wytrzymały na coraz częściej panujące u nas susze. Nie ma dużych wymagań glebowych. Nazwa drzewa pochodzi od Josepha Wrede (1831–1912), królewskiego inspektora ogrodniczego w Royal State Nursery, Alt-Geltow, Poczdamie i kuratora arboretum Alt-Geltow.

Jest na tyle ślicznym drzewem, że uchwyciwszy go wiosną postanowiłem, jeszcze raz zaprezentować jego walory. Kiedyś spotkałem starsze drzewo w pełni sezonu: https://drzewapolski.blogspot.com/2016/08/wiaz-holenderski-wredei-zwany-zotym.html

Wiąz holenderski Wredei

Wiąz holenderski Wredei

Wiąz holenderski Wredei

Wiąz holenderski Wredei

Wiąz holenderski Wredei

Wiąz holenderski Wredei

2 komentarze:

  1. Piękne drzewo! Uwielbiam te wpadające w żółty odcień!

    OdpowiedzUsuń