sobota, 16 maja 2020

Dereń kwiecisty "Cherokee Chief"

Połowa maja to kwitnienie dekoracyjnych dereni. Ten pospolity, jadalny dereń już dawno przekwitł. Teraz czas na te z dużymi kwiatami (tak w teorii to nie kwiaty tylko podsadki) derenie kwieciste, derenie Kousa, derenie kanadyjskie. No i pozostałe z trochę inaczej wyglądającymi, mniej dekoracyjnymi kwiatami, derenie białe, derenie pagodowe, derenie rozłogowe czy derenie świdwa.

Dereń kwiecisty Cherokee Chief

Dziś pokażę jeden z tych, który kwitnie na różowo. To dereń kwiecisty "Cherokee Chief". Istna bajka w ogrodzie. Co prawda nie spotkałem jeszcze starszych drzewek, a jedynie takie kilkuletnie to mogę sobie wyobrazić, jak taki dereń obsypie się tysiącem takich kwiatów. A potrafi zakwitnąć obficie. Myślę, że taki widok może stawać do walki na punkty z kwitnącymi magnoliami, różanecznikami czy lilakami. O tyle ciekawe, że derenie te kwitną już jako bardzo młode rośliny.

Dereń kwiecisty "Cherokee Chief" warto prowadzić w formie drzewka. Dorośnie do 4-5 metrów wysokości i podobnej szerokości. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, najczęściej w połowie maja. Kwiaty różowe z białymi końcówkami. I to nie jest delikatny róż tylko bardzo intensywny. Uroku drzewku dodają liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono-purpurowe odcienie. Myślę, że teraz, jeśli nie był znany, to wzrośnie na niego popyt.

Dereń kwiecisty Cherokee Chief

Dereń kwiecisty Cherokee Chief

Dereń kwiecisty Cherokee Chief

Ma ktoś duże drzewo tego derenia?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza