poniedziałek, 20 stycznia 2014

Tereny zielone mają długotrwały, pozytywny wpływ na nasze samopoczucie

Brytyjscy naukowcy w swoich badaniach potwierdzają, że mieszkanie w obszarach miejskich z terenami zielonymi ma długotrwały i pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne ludzi. Badania te opisuje portal BBC. Co ciekawe zieleń ma trwały korzystny wpływ, w przeciwieństwie do podwyżek płac oraz awansów, które działają tylko impulsywnie i krótkoterminowo.

Współautor Mathew White z Europejskiego Centrum Środowiska i Zdrowia Człowieka na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii wyjaśnia uzyskane wyniki badań, które wykazały iż osoby żyjące w zielonych obszarach miejskich wykazywały mniej objawów depresji i lęku. "Ludzie robią różne rzeczy, aby być szczęśliwszymi: dążą do awansu w pracy, podwyżki płac, wygranej w lotto a nawet biorą ślub. Problemem jest, że w ciągu sześciu miesięcy do roku po osiągnięciu takiego sukcesu wracają z powrotem do swych pierwotnych wartości poziomu szczęśliwości. Zatem te sukcesy nie są trwałe. One nie czynią nas szczęśliwymi w dłuższej perspektywie czasu."

Zbadano zatem czy mieszkanie w towarzystwie zielonych obszarów miejskich miało trwały pozytywny wpływ na ludzi, czy efekt zniknął też po pewnym czasie. Zespół badawczy wykorzystał dane z panelu ankiety British Household (40 000 gospodarstw domowych w roku), która rozpoczęła się w 1991 roku, a przygotowana została przez University of Essex.

Po więcej szczegółów badania zapraszam do artykułu.

1 komentarz: