piątek, 26 lipca 2013

Przyrosty drzew w 100 dni

Kończy się lipiec. Z grubsza można powiedzieć, że mija 100 dni od czasu, kiedy drzewa obudziły się ze snu zimowego i rozpoczęły wegetację. Zaczęły puszczać nowe liście, nowe pędy. Niektóre rozpoczęły od kwitnienia inne od rozwoju liści. Te drugie miały zatem więcej czasu aby porobić nowe przyrosty.

Te nowe przyrosty zazwyczaj są dość dobrze widoczne. Część gałązki z poprzednich lat jest zdrewniała i różni się kolorystyką w zależności od danego gatunku.

100 dniowy przyrost - klon Faassen's Black

Wczoraj pochodziłem z miarką po ogrodzie i okolicy i sprawdziłem ile przez te 100 dni drzewka mogły urosnąć. Rekordzista mnie zaskoczył. Ponad 90 cm przyrostu zrobił mi klon zwyczajny odmiany Faassen's Black. Prawie metr, co daje ok. 1 cm na dzień. WOW! Oczywiście piszę tu o drzewku o które dbam, podlewam, nawożę i odchwaszczam, gdyż rośnie mi w ogródku. A do tego jest to młode drzewko. Kupiłem jak miał ok. metra wysokości i mam go już trzeci sezon.

100 dniowy przyrost - klon Faassen's Black

100 dniowy przyrost - klon Faassen's Black

Kolejna była jodła Arnolda i orzech włoski - ok. 60 cm przyrostu; leszczyna, porzeczkoagrest, ambrowiec, żywotnik Smaragd - 50 cm. Dość wolno za to rośnie mi jarząb japoński, magnolia Susan, roztrzeplin, złotokap, grujecznik, dereń jadalny, kalina koralowa czy klon tatarski. Tu mam góra 10 - 15 cm przyrostu.

100 dniowy przyrost - jodła

Myślę, że najważniejsze jest nawożenie, stanowisko, gleba i podlewanie. Oczywiście każdy gatunek czy odmiana mają swoje wymagania i preferencje. Inaczej przyrastają drzewka młode a inaczej takie, które już się zadomowiły na danym miejscu. Kluczowa też jest łagodna zima i brak przymrozków majowych, które potrafią zniszczyć wszystkie nowe przyrosty.

Zachęcam do podawania Waszych rekordów, ile poszły do góry drzewka i jakie?

4 komentarze:

 1. Dziś zrobię pomiary u siebie. Myślę, że dobry wynik może mieć perukowiec. Dobre wyniki mogą mieć też czereśnia i jabłonie którym musiałem ściąć pień, gdyż korę całkowicie obgryzły zające podczas ostatniego ataku zimy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak już jesteśmy przy obmiarach –proszę dokonać tych samych wymiarów dot. grubości pnia drzew/oczywiście na swoich działkach/W terminach rocznych .Myślę że tu również mogą być różnice ,mniejsze lub większe . Obwody drzew mierzone na określonej wys.są wskaźnikiem naliczenia środowiskowego .Tak naprawdę nie wiadomo czy lepiej żeby drzewo rosło wzwyż czy w grubość pnia? .Myślę że najlepiej by było gdyby drzewo rosło w masę liściową swojej korony .Dużo by pisać na ten temat –Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Łał, nie wiedziałem, że te drzewa mogą tak szybko rosnąć. Jest nadzieja na masową wycinkę drzew: http://drzewa.blog.pl/2013/08/23/scinka-drzew-wycinka-lasow-dlaczego-potrzebne/
  Jakby tak zasadzać lasy nie tylko drzewami iglastymi ale np. klonami? Albo gdzieniegdzie orzech włoski? Co o tym sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
 4. W Arboretum w Rogowie są obszary, gdzie sadzi się lasy określonego (rzadkiego) gatunku (metasekwoja, klony, kolcosił, orzesznik, daglezja i wiele innych) i ocenia możliwości uprawy na większą skalę w Polsce.

  OdpowiedzUsuń