wtorek, 30 sierpnia 2022

Właściwości lecznicze przytuli czepnej - na co stosować?

Leczniczą moc ziół wykorzystuje się od zarania dziejów. Właściwości tych najpopularniejszych roślin: mięty, skrzypu czy rumianku są powszechnie znane. A czy wiesz, do czego możesz użyć przytulii czepnej? Poznaj powody, dla których warto włączyć ją do swojej domowej apteczki i stosować według potrzeb.

Przytulia czepna

Zwykła roślina – niezwykłe właściwości

Przytulia czepna (Galium aparine) występuje pospolicie w naszej strefie klimatycznej. Znana w medycynie ludowej jako środek antyseptyczny, wspomagający proces leczenia dolegliwości skórnych, oparzeń i ran. Jednak to tylko namiastka rzeczy, do których możesz wykorzystać tę niezwykłą roślinę.  Poniżej zebrane zostały one wszystkie.

Przytulia czepna – właściwości lecznicze:

  • poprawia krążenie krwi
  • działa moczopędnie
  • stymuluje przepływ limfy
  • działa rozkurczająco
  • wzmacnia regenerację organizmu
  • działa kojąco na skórę

Skąd tak szerokie spektrum działania? Wnętrze rośliny jest niezwykle bogate w składniki takie jak: taniny, flawonoidy, kwasy polifenolowe, glikozydy, krzemionka, a także sole mineralne i olejki eteryczne. Te ostatnie odpowiadają za intensywną i przyjemną woń przytulii czepnej, którą można skojarzyć z typowym zapachem suszonego latem siana. Z tego powodu roślina ta bywa używana również jako środek odstraszający owady. Z powodzeniem możesz umieścić suszone pęczki przytulii w swojej szafie – ochroni ubrania przed molami

Na co stosować przytulię czepną? 

W związku ze swoimi właściwościami leczniczymi przytulia czepna świetnie sprawdzi się jako wspomagające leczenie przy infekcjach i zapaleniach dróg moczowych. Napar z niej możesz przyjmować również w trakcie leczenia innych schorzeń, w których ważne jest, by zwiększyć intensywność pracy nerek takich jak dna moczanowa, czy kamica nerkowa, o ile nie będzie wchodził w interakcję z przyjmowanymi lekami. 

Przytulia pomoże w walce z opuchlizną, wywołaną nadmiernym nagromadzeniem wody w organizmie. Przyjmowana wewnętrznie wesprze nas w próbach pozbycia się cellulitu, a także pomoże uporać się z obrzękami, wynikającymi z przestojów limfy, z racji na swoje działanie, stymulujące układ limfatyczny.

Przy schorzeniach układu krwionośnego, picie naparów z przytulii lub stosowanie okładów z odwaru, wpłynie korzystnie na krążenie krwi. Z tego powodu można go stosować również jako wsparcie w terapii leczenia różnego rodzaju żylaków, także hemoroidów. 

Przytulia czepna przyniesie ulgę osobom, które zmagają się z alergiami skórnymi, łuszczycą i trudno gojącymi się ranami. Wystarczy regularnie przemywać problematyczne miejsca, przygotowanym wcześniej odwarem. Można go również z powodzeniem stosować na skórę głowy, jeżeli dokucza nam łojotok lub łupież. 

Używaj ziół z rozwagą

Zioła mają fascynujące właściwości – nic dziwnego, w końcu to w dużej mierze dzięki nim ludzkość była w stanie leczyć swoje dolegliwości i choroby, zanim pojawiła się medycyna. Pamiętaj, że tak jak każde inne lekarstwo, stosowane niewłaściwie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeżeli masz wątpliwości na temat jakichkolwiek preparatów roślinnych: skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą! Być może w przypadku Twoich dolegliwości konieczna będzie interwencja klasycznej medycyny.

Więcej przeczytasz na stronie: https://naturalnieozdrowiu.pl/przytulia-czepna-wlasciwosci-i-zastosowanie/

Publikacja partnera.

1 komentarz:

  1. Za tę informację dziękuję, bo nie wiedziałam nic o tej roślince.

    OdpowiedzUsuń