sobota, 4 czerwca 2022

Różnice w liściach - jarząb szwedzki vs. mączny vs. szerokolistny

Często dostaje maile z prośbą o rozpoznanie drzewa po liściach. Często dostaję sygnały, że te występujące u nas jarzęby się mylą i są do siebie podobne. Jeśli widzimy raz jedno drzewo, a za jakiś czas inne, to może tak być. Nawet, jak otworzymy książkę typu atlas drzew, to tam na rysunkach czy zdjęciach tych różnic zbytnio nie widać, a w terenie wszystko nam się miesza.

Postanowiłem ułatwić identyfikację jarzębów o pojedynczych liściach. Tego samego dnia w centrum kraju (lokalizacja jest ważna, bo liście drzew potrafią się nawet znacznie różnić w zależności od regionu w którym rosną) zebrałem liście 2 popularnych u nas jarzębów - jarzęba szwedzkiego i jarzęba mącznego. Dodałem też podobnego do nich jarzęba szerokolistnego - rzadkość u nas, ale się trafia w parkach i do tego jest bardzo podobny do tych dwóch wcześniej wymienionych. Zeskanowałem ich liście zaraz po powrocie do domu.

Sami zobaczcie efekty - różnic jest dużo. Od lewej mączny (najbardziej zaokrąglony), po środku szerokolistny (piłkowany) i po prawej szwedzki (klapowany). Najpierw wierzchnia strona liści:

jarząb szwedzki vs. mączny vs. szerokolistny

Teraz spód liści jarzębów:

jarząb szwedzki vs. mączny vs. szerokolistny

Skany dobrze pokazują wszystkie różnice. Zarówno kształtu, brzegu, unerwienia i długości ogonka. Teraz nawet widać, że na spodzie, to mączny jest najjaśniejszy, a szwedzki mimo, że wydaje się jasny od spodu, to jest to jasny, delikatnie zielony odcień, ale nie białawy, nie sinawy. 

Będzie łatwiej?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz