środa, 30 września 2020

Szyszki sosny czarnej

Z sosen najczęściej spotykamy w Polsce sosnę pospolitą i kosodrzewinę. One mają dość małe szyszki. Wszyscy je raczej dobrze znamy. Dziś pokażę, jak wyglądają szyszki rzadziej spotykanej sosny czarnej. Myślę, że sosna czarna, razem z limbą i wejmutką to kolejne sosny w rankingu liczebności nasadzeń u nas. Na pewno przechodziliście koło takiej sosny tylko nie zawsze mieliście świadomość, że to sosna czarna. Z grubsza jest też dwuigłowa, jak ta nasza sosna pospolita, ale igły są ok. 50% większe, a u nasady igieł znajdziecie czarne otoczki. Igły też są bardziej zagęszczone na pędach. Są sztywniejsze i grubsze, bardziej zielone. Nie są poskręcane. Często sosna ta ma czarnawą korowinę (szczególnie te wiekowe), ale nie zawsze tak jest.

Sosna czarna ma szyszki kształtem przypominające te sosny pospolitej ale dużo większe. Od razu widać tę różnicę. Są jajowate i osiągają 10-12 cm długości. Często po 2 do 4 sztuk przy sobie. Tarczki łusek z wyraźnym ostrym grzebieniem. Dojrzewają dopiero w 3 roku po kwitnieniu, na wiosnę otwierają się i wysypują nasiona. Zaraz potem opadają. Teraz jesienią raczej nie znajdziecie takich dojrzałych, pootwieranych szyszek. Ani takich opadłych pod drzewem.

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - szyszki

Sosna czarna - igły

2 komentarze:

  1. Dobrze dobrane nawozy do iglaków to klucz do utrzymania pięknej i zdrowej zieleni przez cały rok, dlatego polecam sklep oferujący wysokiej jakości produkty dedykowane tym pięknym i ozdobnym roślinom.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda - szczególnie te ogrodowe odmiany iglaków.

    OdpowiedzUsuń