poniedziałek, 17 czerwca 2019

Pocztówka z ogrodu

Newspoint - firma monitorująca media - przeanalizował, które drzewa i krzewy cieszyły się największą popularnością wśród internautów w Polsce na przestrzeni całego roku. Bazowano na wszystkich gatunkach uprawianych w Polsce. Na podstawie sumy reakcji: lajków, udostępnień i komentarzy przygotowano ranking popularności. Który gatunek był częściej chwalony i lajkowany tym wyższą pozycję osiągnął. TOP 10 każdej kategorii wzbogacono o zdjęcie, opis i wykres częstości pojawiających się w internecie wzmianek na temat każdego drzewa i krzewu.

Projekt otrzymał nazwę „Pocztówka z ogrodu”. Wszystkie zdjęcia i opisy roślin są mojego autorstwa.

Ciekawym jest fakt, jak wykresy wzmianek o danym gatunku pokrywają się z okresowym zainteresowaniem. Kasztanowce kwitną na matury i dzieciaki robią z nich ludziki na jesieni – mamy piki w maju i we wrześniu. Magnolie rozpoczynają kwitnienie w kwietniu a lilaki w maju – mamy maksima w tych miesiącach. Choinki szukamy w grudniu – szczyt zainteresowania świerkami i jodłami przypada na grudzień. Podobnie jest z ostrokrzewem - robimy z niego stroiki na Boże Narodzenie. Albo czereśnie owocujące w czerwcu. Takie analizy na historycznych danych znajdują wiele zastosowań w biznesie i marketingu.

Jakie rośliny najbardziej podziwiamy? Każdy ma zapewne swojego faworyta. Czy zawiało już u nas egzotyką czy najpopularniejsze są klasyczne gatunki? Zapraszamy do “Pocztówki z ogrodu”!

TOP 10 drzew:
Top 10 krzewów i więcej o projekcie na: https://blog.newspoint.pl/index.php/2019/06/17/pocztowka-z-ogrodu/


10 komentarzy:

 1. Jak te wykresiki pięknie obrazują najważniejsze chwile roku danego drzewa... coś świetnego! Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? W danych jest moc jeśli się je prawidłowo interpretuje.

   Usuń
 2. Ciekawy wpis i w sumie nie dziwi mnie, że pierwsze miejsce przypadło magnolii, a i cieszy, że drugie miejsce na podium zajęła sosna, gdyż to moje ulubione drzewo iglaste. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł na ciekawą pocztówkę. Też może postawie na coś w tym stylu

  OdpowiedzUsuń
 4. Super zestawienie. Osobiście uwielbiam jabłoń i cieszę się, że załapało się na podium. Piękne zdjęcia, drzewa zawsze potrafią tak zachwycić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomysłowe, nie powiem że nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne pocztówki. Na pewno coś takiego bym kupił.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysł naprawdę świetny według mnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratuluję wkładu własnego w ciekawy i interesujący projekt! ;) Wygląda to naprawdę fajnie.

  OdpowiedzUsuń