środa, 19 kwietnia 2017

Ogród po przymrozkach

Niestety prognozy się sprawdziły. I to te złe prognozy dotyczące przymrozków. Temperatura przez kolejne kilka nocy i poranków od ostatniego mojego wpisu spadała poniżej zera. Nawet do - 5 stopni! Dziś nie będzie lepiej. Słoneczny dzień i coraz bardziej bezchmurne niebo oznacza kolejne kłopoty dla naszych wystawionych na odstrzał ogrodów. Wystawionych ciepłym końcem marca. Wystawionych rozpoczętą już wegetacją.

Wiele gatunków i odmian ciepłolubnych nie jest przygotowanych na takie spadki temperatury. Czym innym jest wytrzymałość na mróz w czasie zimy a czym innym wytrzymałość na przymrozki. Mój ogród i okoliczne wyglądają, jak po przejściu jakiejś zarazy. Najgorzej mają właściciele wcześnie kwitnących odmian magnolii. Aż płakać się chce. Oto przykłady przemarznięcia kwiatów lub młodych pędów z moich okolic:

orzech włoski

orzech włoski

roztrzeplin

grujecznik

magnolia Siebolda

magnolia Siebolda

magnolia Genie

tulipany

Najgorsze jest to, że wiele szkód ujawni się dopiero za jakiś czas. Ciekawe jestem, czy te drzewa w ogóle odbiją i ruszą do przodu w ciepłym maju i czerwcu? Czas pokaże. Trzymajcie się ciepło i wasze rośliny.

4 komentarze:

 1. Oj, narobią szkód te paskudne mroziska... U mnie też już pierwsze roślinki padają... Pozdrawiam i zapraszam do swojego kącika! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie na granicy mrozu. Ale jeszcze wszytko się trzyma. Za to ja chyba padnę jak się zmieni na gorsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co to za region? U nas już chyba piąta noc z przymrozkami była. Ale od dziś ma być już cieplej.

   Usuń
  2. dolnośląskie - wieś pod Żmigrodem

   Usuń