wtorek, 21 lipca 2015

Coraz więcej kwiatów u roztrzeplina

Kilka lat temu widząc po raz pierwszy owoce roztrzeplina - piękne duże torebki o kształcie kinkietowatych pergaminowych lampionów - zachorowałem na jego posiadanie. Szczególnie, gdy zaraz potem w necie znalazłem zdjęcia dużych drzew, w różnych zakątkach świata, w okresie kwitnie. Uśmiech pełną gębą na taki widok. Jak wiecie z archiwalnych wpisów udało się i od 2012 rośnie jedno drzewko w mojej kolekcji.

Roztrzeplin wiechowaty nadspodziewanie dobrze przetrzymał wszystkie trzy zimy i wiosenne przymrozki. Za każdym razem wypuszcza zdrowe liście i od 2013 roku kwitnie. W tym roku wypuścił już 4 długie na niemal pół metra wiechy z drobnymi ale bardzo urokliwymi kwiatkami. Żółtych kwiatuszków są setki na jednym kwiecie. Co ciekawe czym starsze drzewo tym wcześniej kwitnie. Zaczął w 2013 z początkiem sierpnia a w tym roku już w połowie lipca. Czy znacie inne drzewo, które kwitnie na przełomie lipca i sierpnia?

Przyrosty roczne roztrzeplina można określić na poziomie 30-40 centymetrów. Co ważne - doskonale znosi coraz częstsze okresy suszy panujące na terenie Polski a wręcz preferuje gleby suche i wapienne a stanowiska słoneczne. Korona jak na razie jest bardzo rzadka. Owoców jeszcze ani razu mi nie zawiązał. Może w tym roku się uda?

Kwiaty - roztrzeplin wiechowaty

Kwiaty - roztrzeplin wiechowaty

Kwiaty - roztrzeplin wiechowaty

Kwiaty - roztrzeplin wiechowaty

Kwiaty - roztrzeplin wiechowaty

Liście - roztrzeplin wiechowaty

Spotkaliście może go w naszych parkach?

3 komentarze:

  1. Śliczne. Nie wydaje nam się, żebyśmy widziały go w jakimś parku, ale też za bardzo nie zwracamy na to uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ładnie :), widzę że to mocne i zdrowe drzewo. Bardzo duże te przyrosty jeszcze fakt, że nie przeszkadza mu susza....ale chyba nie widziałem tego drzewa nigdy..

    OdpowiedzUsuń