środa, 3 czerwca 2015

Magnolia Wilsona i jej kwiaty

Pochodząca z China Magnolia Wilsona to jedna z piękniejszych magnolii. Jest u nas rzadko spotykana i niechętnie sadzona, gdyż jest słabiej odporna na nasze mrozy i przymrozki niż pozostałe magnolie. A szkoda. Często wystarczy okrywanie w pierwszych latach drzewka aby potem uodporniło się na nasze warunki klimatyczne i odwdzięczyło ślicznymi kwiatami. A że można świadczą poniższe zdjęcia.

Kwiaty są śnieżnobiałe, dość duże jak na magnolie a kształtem nieco przypominające kwiaty tulipanowca. Śliczne. Tepale dość grube i szerokie - zazwyczaj 6 do 7 sztuk. Wewnątrz widoczne purpurowe pręciki. Kwiaty zwisają i są dobrze widoczne od dołu. Magnolia Wilsona kwitnie pod koniec maja a więc z miesiąc później od pierwszych kwitnących u nas magnolii. Kwitnie po wypuszczeniu liści.

Rośnie powoli i dorasta do 5-8 metrów wysokości, preferuje osłonięte i nienasłonecznione stanowiska o lekko kwaśnym odczynie. Nie toleruje przycinania.

Niestety została zakwalifikowana do gatunków zagrożonych wyginięciem więc warto przyczyniać się do jej rozpowszechniania w naszych ogrodach.

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

Magnolia Wilsona

4 komentarze:

 1. Czy Ta magnolia pachnie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze to jakoś nie pamiętam by zapach tej magnolii mnie powalił więc raczej nie. A na pewno nie intensywnie.

   Usuń