czwartek, 18 czerwca 2015

Kolkwicja chińska i jej prześliczne kwiaty

Przepięknie kwitnie właśnie teraz kolkwicja chińska. Jej wielokolorowe biało-kremowo-różowe kwiatuszki wręcz powalają urodą. Kolkwicja rośnie do 1,5 metra wysokości ale bardzo rozrasta się na boki. Sadząc ją warto przewidzieć to i zapewnić jej wolne miejsce na rozwój.

Preferuje ona nasłonecznione miejsca i raczej jest obojętna na typ podłoża ale lepiej rośnie na tych zasadowych. Jest miododajna - wabi setki pszczół i innych owadów, gdyż kwitnie bardzo obficie. Coraz częściej jest wykorzystywana przez nasze służby zarządzające zielenią miejską. Widuję ją dość często na nowych osiedlach.

Raczej jest odporna na nasze mrozy ale w ciężkie zimy może przemarzać. Fakt ten jednak nie powinien martwić miłośników ogrodów. Kolkwicja bardzo ładnie się regeneruje i tworzy nowe łukowate gałązki.

Kolkwicja chińska

Kolkwicja chińska

Kolkwicja chińska

Kolkwicja chińska

Kolkwicja chińska

Kolkwicja chińska

6 komentarzy:

 1. Bardzo urokliwa roślina. Polecę ją mojej mamie, która jest zapaloną ogrodniczką. Mnóstwo w jej ogrodzie pięknych roślin. Ta doskonale by do nich pasowała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skąd "chińska" w Polsce? :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna - już sobie wyobrażam obłędny zapach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie bałbym się o te zimy....mam parę takich większych, egzotycznych kwiatów w dużych donicach i na zimę chowam je do garażu, aby nie zmarniały. Ale kolory ma piękne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczna. Doskonale by pasowała na naszej działce :)

  OdpowiedzUsuń