środa, 13 maja 2015

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to terminy dobrze znane działkowcom i ogrodnikom. Chodzi o majowe zjawisko klimatyczne zachodzące w Europie Środkowej (a więc nie tylko w Polsce mamy takiego pecha) polegające na napływie zimnego powietrze z obszarów polarno-morskich.

Analizy naukowe Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie obserwacji temperatury w latach 1881-1980 wykazały, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34%. W 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia sięgające nawet spadkowi temperatury o 10 stopni C z dnia na dzień.

Drugi termin z możliwymi przymrozkami i dużymi spadkami temperatury to pomiędzy 20–25 maja, z prawdopodobieństwem 25%.

Nazwa "ogrodnicy" pochodzi od patronów poszczególnych dni - Pankracy (12 maja), Serwacy (13 maja) i Bonifacy (14 maja), oraz zimna Zośka (15 maja).  

Z jakimi mrozami możemy mieć do czynienia? Oto mapa minimalnej temperatury w maju na podstawie danych z IMGW za lata 1951-2014.

Źródło: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/114854,zimni-ogrodnicy-nam-nie-odpuszcza-nawet-5-stopni-mrozu
Jak będzie w tym roku? Jedne źródła podają, że przymrozków być nie powinno. Inne straszą obniżką temperatury rano 16 maja w sobotę do nawet -5 stopni na zachodzie, północy i w centrum kraju. Oby to była pomyłka w prognozach.

Jeśli mogę prosić o podawanie w komentarzach minimalnych temperatur do końca tygodnia w waszych miejscowościach to byłoby super. U mnie wczoraj +6, dziś +12.

Zimni ogrodnicy w kolejnych latach:
https://drzewapolski.blogspot.com/2016/05/nadszed-czas-zimnych-ogrodnikow.html
https://drzewapolski.blogspot.com/2019/05/drugi-rok-z-rzedu-nie-byo-zimnych.html
https://drzewapolski.blogspot.com/2020/05/mamy-zimnych-ogrodnikow-i-zimna-zoske.html

8 komentarzy:

 1. 14.05. Mrowino (k. Rokietnicy, woj. wielkopolskie): +8

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. W Żyrardowie dziś rano +9.

  OdpowiedzUsuń
 3. 15.05 w Żyrardowie rano też +6.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawe. Mnie kiedyś bardzo zafrapowało, że z dwoma identycznymi przesądami dotyczącymi tego samego dnia - to znaczy Matki Boskiej Gromnicznej i.. Dnia Świstaka wiąże się identyczny przesąd meteorologiczny. W stosunku do obydwu dni panuje przesąd, który mówi że jeśli w tym dniu pogod ajest kiepska, to wiosna przyjdzie szybko. Interesujące że w zeszłym roku sprawdziło się bezbłędnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. No i niestety stało się. Temperatura przy gruncie spadła poniżej zera. Termometr na wysokości 2 metrów wykazał +2 stopnia ale przy gruncie był mróz. Jak na razie poznaję to po młodych winogronach - liście na dole są już czarne. Całe szczęście już będzie cieplej.

  OdpowiedzUsuń
 6. i 16.05: +3.
  To temperatura podawana przez czujnik zewnętrzy pieca zamontowany ok 2,5 metra nad ziemią. W sobotę rano był przy gruncie przymrozek. Samochód, który nocował pod domem a nie w garażu był oszroniony.

  OdpowiedzUsuń