czwartek, 3 lipca 2014

Arboretum Kudypy

Arboretum w Kudypach leży ok. 2 km od Olsztyna na trasie numer 16 wiodącej w stronę Ostródy. Dojazd jest niestety słabo oznakowany. Po wyjeździe z Olsztyna z drogi dwupasmowej, po c.a. 800 metrach skręcamy w lewo - drogowskaz na Sząbruk. Po 300 metrach po lewej stronie ukazuje się budynek administracyjny i wejście do arboretum. Przy budynku znajduje się parking i plac zabaw dla dzieci :-).

Arboretum Kudypy powstało w 1989 roku i należy do grupy arboretów leśnych. Zarządzane jest przez Lasy Państwowe. Zajmuje powierzchnie 15 hektarów. Rośnie tu ponad 1000 gatunków i odmian drzew i krzewów. Arboretum składa się z dwóch głównych działów: flora polska i kolekcje obcego pochodzenia.
Flora polska to 3 hektary typowych, polskich gatunków drzew i krzewów. Stanowi to wspaniały element dydaktyczny dla najmłodszych miłośników przyrody.
Kolekcje obcego pochodzenia to około 700 gatunków i odmian roślin rzadko spotykanych na terenie naszego kraju. Drzewa i krzewy te zostały specjalnie dobrane do specyfiki tutejszego ostrego klimatu. Arboretum Kudypy jest albowiem położone w mroźnym i wietrznym rejonie Warmii i jest to jedyne takie miejsce w skali kraju. Inne arboreta są umiejscowione w rejonach o wiele łagodniejszym klimacie.

Na terenie arboretum znajduje się lapidarium - wspaniała kolekcja głazów narzutowych przyniesionych przez lodowiec skandynawski. Głazy i kamienie są rozmieszczone wzdłuż długiej ścieżki i są bardzo dobrze opisane.

W czasie mojego pobytu nie dysponowano niestety żadnym katalogiem ani przewodnikiem po arboretum. Na minus dla fanów rzadkości muszę zaznaczyć fakt, iż nie wszystkie drzewa są oznakowane nazwami. Natomiast za plus uważam uporządkowane i utwardzone ścieżki. Generalnie czyste i przyjemne miejsce.

Będąc w drodze nad morze, czy nad jeziora warto tu wstąpić, odpocząć wśród zieleni i odetchnąć świeżym, leśnym powietrzem. Spacer nie zajmie więcej niż godzinę, no może półtorej. Przy okazji można wyśledzić ciekawe nieznane odmiany i gatunki roślin. Polecam!

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

Arboretum w Kudypach

1 komentarz:

  1. Super blog pozdrawiam i zapraszam do mnie :) http://pinkaaphotography.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń