czwartek, 5 grudnia 2013

Nieszpułka zagościła w moim ogrodzie

Z pół roku temu musiałem się zmierzyć z pytaniem koleżanki "Jakie jest drzewo na literę N?" Na szybko nic mi nie przyszło na myśl. W innych strefach klimatycznych można by podać za przykład notofagusa - odpowiednik naszego buka na półkuli południowej. Po dłuższym namyśle była jeszcze nieszpułka ale czy ona nadaje się do naszego klimatu? W Polsce jej jeszcze nie spotkałem. Kaukaz, Turcja, Grecja, Włochy to jej ojczyzna ale czy przeżyje w Polsce?

Poszukałem o niej wiadomości i okazuje się, że jest w miarę mrozoodporna. Udało mi się zdobyć ok. półmetrowe drzewko i zagościła w mym ogrodzie na początku listopada. Jak przetrzyma zimę to wiosną zrobię wpis o jej cechach a szczególnie owocach, które nadają się do celów spożywczych.

Nieszpułka zwyczajna

Nieszpułka zwyczajna

Nieszpułka zwyczajna

Ma ktoś owocującą nieszpułkę w ogrodzie? Jak smakuje?

7 komentarzy:

 1. Służę komentarzem. Mieszkam na Podkarpaciu, w zimnym klimacie, i mam w swoim ogrodzie nieszpułkę już od kilku lat. Zimy przetrzymuje znakomicie, bez szwanku przetrwała np. zimę dwa lata temu, gdzie straty w innych roślinach były ogromne. owocuje, z roku na rok coraz obficiej. Ja już doczekałem się znakomitej, bardzo oryginalnej nalewki z jej owoców :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nieszpułki zazdroszczę. Jak smakuje - jeszcze nie wiem, ale czytałam, że jest leczniczą dziką rośliną i ma ze wszystkich owoców największą zawartość witaminy C. Bardzo dobrze tolerują ją osoby z wrażliwym żołądkiem i jelitami. Dżem z nieszpułki wzmacnia i oczyszcza krew oraz wspomaga rozwój mięśni ("Żywność, która leczy" dr W. Strehlow).
  Gdzie mogę dostać malutkie drzewko do posadzenia pod domem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupiłem w necie:
   http://www.drzewa.com.pl/pl/1738-nieszpulka-zwyczajna.html

   Usuń
 3. Będzie dobrze :-) Słyszałem o sporych okazach w kraju więc da radę bez wątpienia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeci rok na działce rosną trzy egzemplarze różnych odmian (woj. lubelskie - tak więc trochę chłodno) właśnie dziś zebrałem owocki, na razie niewiele ok. 10 szt, w tamtym roku chyba 4. kupiłem w szkólce z oryginalnymi roślinami pod Pruszkowem szkólka Carya (chyba nazwa od orzecha, którego też kupiłem jak też derenia w odmianach) na pewno można wygooglać, ale obecnie sporo szkółek i sklepów proponuje, ostatnio widziałem w sklepie firmowym Ożarów w W-wie na al. krakowskich

  OdpowiedzUsuń