czwartek, 30 maja 2013

Jak przyciąć bzy?

Bzy, lilaki powolutku już kończą etap kwitnienia. Niestety ich kwiaty nie opadają zupełnie tylko gniją i więdną pozostawiając brązowe dość brzydkie resztki kwiatostanów. Nie wygląda to estetycznie. A roślina będzie tracić energię na wydanie owoców i nasion. A co jeszcze gorsze - bez (prowadzony w formie drzewka) z ciężkimi, przekwitłymi kwiatostanami jest bardzo niestabilny a gałęzie aż uginają się pod ciężarem. Przy większym wietrze podczas burzy może dojść do uszkodzeń a wręcz złamania się całego drzewa. Powinniśmy usunąć te przekwitłe kwiatostany.

Jak ciąć bzy?
Najlepiej teraz po kwitnieniu. Tniemy ostrym sekatorem, żeby nie miażdżyć gałązek. Warto przygotować sobie skrzyneczkę na obcięte końcówki. Będzie ich dość dużo.

Obcinamy nie same kwiatostany ale trochę niżej, tuż za pierwszą gałązką z liśćmi (nad pędem bocznym).Jeśli tego nie zrobimy pozostaną brzydkie i szpecące drzewko kawałki pustych gałązek. Z nich nic już nie wyrośnie.Kwiatostanów jest naprawdę dużo. To efekt przycięcia kilku 4-letnich drzewek.Bzy po usunięciu przekwitłych kwiatostanów wyglądają dużo ładniej.Można teraz zastosować delikatną dawkę nawozu - mieszanki uniwersalnej aby wzmocnić drzewka i przygotować je do przyszłorocznego kwitnienia.

9 komentarzy:

 1. Czy na zdjęciach są bzy, czy lilaki? Wydaje się, że lilaki, ale pierwsze zdanie mówi o "bzach, lilakach".

  Czy bzy i lilaki to ten sam gatunek?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na zdjęciu są lilaki. Ale w Polsce przyjęło się określenie bzy na lilaki. A tak teoretycznie jeśli chodzi o bzy to mamy bez czarny, bez koralowy i bez hebd.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Początek całego zamieszania nazw bez i lilak prawdopodobnie sięga XVIII wieku a może i wcześniej .Pomimo żę Linneusz nadał nazwę z określonej rodziny danej roślinie to guślarska medycyna ludowa /tak bardzo popularna w ówczesnych czasach / używała nieprawidłowej botanicznej nazwy .Nawet literatura posługuje się potoczną przyjętą nazwą tej rośliny bez zamiast lilak .W tej chwili dendrolodzy i botanicy przekazują prawidłową nazwę jednocześnie informując o potocznej nazwie .
  Bardzo ładnie przedstawiła to i opisała Maria Ziólkowska ”Gawędy o drzewach „w rozdziale „Bez”
  Pozycja książkowa /może o niewielkim zakresie /ale warto przeczytać –często do niej wracam .
  W całym przedłożonym Pana opisie zawarte zostały dwie nazwy –botaniczna i potoczna .Jest o.k.


  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  czy można przyciąć na wiosnę (teraz) przekwitnięte kwiatostany lilaków?
  kupiłam dom juz po kwitnięciu i dopiero teraz sie zorientowałam że cała aleja straszy tymi suchymi kwiatostanami,
  z góry dziękuję za odpowiedż,
  Magdalena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Magdaleno,
   ja bym się troszkę obawiał pozostawienia otwartych ran podczas dużych spadków temperatury w nocy. Proszę poczekać jeszcze z miesiąc. W Pani przypadku chodzi o cięcie kosmetyczne a nie o formowanie drzewek więc te kilkadziesiąt dni można spokojnie poczekać.

   Usuń
 5. Witam,
  wczoraj się dorwałam do sekatora, zajęło mi to pół dnia ale wszystko ściełam, tam teraz piękne krzewy z dużymi pąkami,
  a dopiero dziś przeczytałam Pana odpowiedź, cóż mam nadzieję że będzie dobrze..
  dziękuję za pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mrozów na horyzoncie nie widać - będzie dobrze :-).

   Usuń
 6. Właśnie tego szukałam, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry, proszę o poradę:) Czy po przekwitnięciu można przyciąć oprócz samych kwiatostanów także młody przyrost, mam na myśli młode gałązki z liśćmi tak ok 1/3 długości?

  OdpowiedzUsuń