czwartek, 20 września 2012

Wollemia szlachetna

O wollemii szlachetnej pisałem już 6 lat temu. A dziś mogę się pochwalić jej zdjęciami z arboretum w Rogowie.

Wollemia szlachetna należy do tej samej rodziny co araukaria chilijska, którą spotkałem w Kołobrzegu. Wollemia odkryta została w sierpniu 1994 roku w Wollemijskim Parku Narodowym w Australii, 150 km na północny-zachód od Sydney. Jest żywą skamieliną, gatunkiem bardzo ale to bardzo rzadkim. Na naturalnym stanowisku znaleziono tylko 43 takie drzewa. Nazwa pochodzi od nazwy parku w której ją odkrytą i od nazwiska Davida Noble'a, który tego dokonał. Miejsce to do dziś jest ścisłą tajemnicą.

Drzewo rośnie do 40 metrów wysokości. Żyje nawet do 1000 lat! Nie nadaje się do naszych ogrodów - przemarza zupełnie i bardzo źle znosi pierwsze temperatury ujemne. Zewnętrzna uprawa nawet w cieplejszych rejonach Szczecina czy Wrocławia zdana jest na niepowodzenie. Liście są w postaci płaskich igieł ułożonych w 2 rzędach. Pień u starych drzew osiąga nawet 1 metr średnicy.

Od 2006 roku można kupić sadzonki wollemii w Australii i Wielkiej Brytania a od 2007 roku także w Polsce. Jest to drzewko dla prawdziwych koneserów, o które należy szczególnie dbać. Przede wszystkim po nadejściu pierwszych chłodów, gdy trzeba je przenieść w ciepłe miejsce.


Wollemia szlachetna

Wollemia szlachetna

Wollemia szlachetna

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza