środa, 26 września 2012

Kolcosił szczeciniasty czy eleuterokok kolczasty

Kolcosił szczeciniasty (Acanthopanax senticosus Harms) to rarytas pochodzący z Chin. Rarytas ze względu na rzadkość ale i właściwości prozdrowotne. Często w literaturze i w sieci znajdziemy go pod nazwą eleuterokok kolczasty (Eleutherococcus senticosus). Kolcosił to nazwa spolszczona a eleuterokok pochodzi wprost z łaciny. Różnice w nazwach łacińskich to tylko synonimy choć obecnie w naszych czasach częściej funkcjonuje nazwa eleuterokok.

Eleuterokok rośnie do 3 metrów wysokości w formie krzaczastej z wieloma kolczastymi pniami i rozrasta się do 2 metrów szerokości. W wielu krajach zwany jest syberyjskim żeń-szeniem. Właściwościami leczniczymi przewyższa nawet sam żeń-szeń. W ziołolecznictwie stosuje się głównie korzenie, które zawierają flawonoidy, saponiny, polisacharydy, witaminy i cenne minerały. Ma zastosowanie w terapii antynowotworowej, redukuje stres i zmęczenie, działa uodporniająco.

Nie ma dużych wymagań glebowych - preferuje glebę lekką, gliniastą. Jest mrozoodporny. Jego urokliwą cechą są czarne, błyszczące owoce.

Kolcosił szczeciniasty

Kolcosił szczeciniasty

Kolcosił szczeciniasty

Kolcosił szczeciniasty

Kolcosił szczeciniasty

Kolcosił szczeciniasty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz