czwartek, 23 sierpnia 2012

Jagody Goji, czyli kolcowój pospolity

Jagody Goji to potoczna nazwa owoców kolcowoju pospolitego zwanego kolcowojem szkarłatnym (Lycium Barbarum). Sam kolcowój pospolity uznawany jest za roślinę trującą. Natomiast na Dalekim Wschodzie powstały odmiany jadalne. Jedną z nich jest kolcowój szkarłatny 'New Big'.

Odmiana 'New Big' to krzew leczniczy przeznaczony do konsumpcji. Znany jest od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej i tybetańskiej. Jest też rośliną ozdobną. Uroku dodają mu czerwono-pomarańczowe owalne owoce długości do 3 cm i średnicy do 1 cm.Są one słodsze niż owoce podstawowego gatunku. Co ciekawe dojrzewają pod koniec lata i na początku jesieni. Na krzaczku często można spotkać zarówno malutkie blado różowe kwiaty jak i dojrzewające owoce. Listki podłużne, wąskie, jasnozielone, do 8 cm długości.

Owoce dojrzałe są jadalne i smaczne. Zawierają aż 2500 mg witaminy C w 100 g, witaminy z grupy B i witaminę E, oraz mikroelementy cynk, żelazo, miedź, wapń, german, selen, fosfor.

Według starych podań regularne spożywanie tych owoców opóźnia procesy starzenia, wzmacnia stawy i kości, wzmacnia odporność, a zawarty w nich beta-karoten, poprawia wzrok.

Roślina dość wcześnie po posadzeniu owocuje. Najczęściej już w 2-3 roku życia. Jest mrozoodporna, i nie ma żadnych wymagań glebowych acz preferuje stanowiska słoneczne odwdzięczając się obfitszym owocem. Uprawia się ją przy podporach, kratkach, ogrodzeniach albo zupełnie swobodnie pozwalając gałązkom na duże wygięcie.

W Polsce jeszcze jest mało znana. Jedną zdobyłem - będę obserwował jej rozwój.

jagody Goji

jagody Goji

jagody Goji

jagody Goji

4 komentarze:

 1. A czy dojrzał Panu już ten kolcowój ?
  To są zdjęcia owoców z Pana krzewu ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak to są owoce z mojej działki i z mojego krzewu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupuję jagody goji i sok z jagód z pewnego źródła. Polecam wszystkim te, ze swojskiej piwniczki, wcale nie jest aż taki drogi w porównaniu z wydatkami na leki jak nas już grypa czy przeziębienie dopadnie. A Słyszałem że Jagody goji a dokładnie ekstrakt z tych owoców jest składnikiem praktycznie każdych występujących na rynku kropli do oczu. Czyli Goji muszą mega pozytywnie wpływać na wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 4. Owoce krzewu goji w swoim składzie posiadają dużo pozytywnych składników. Potwierdził to mój wieloletni lekarz. Jakby ktoś chciał uprawiać to tutaj znajdzie kilka wskazówek: http://budujesz.info/artykul/kolcowoj-krzew-goji-uprawa-i-jagody,542.html Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń