środa, 1 sierpnia 2012

Kuflik cytrynowy

Kuflik to zimozielony krzew z rodziny mirtowatych. Pochodzi z Australii. Rzadko jest spotykany w Polsce. Charakterystyczną cechą są śliczne i nietypowe kwiaty. Jego kwiatostany przypominają duże czerwone szczotki do mycia butelek. Osiąga wysokość do półtora metra wysokości.

Kwiaty zebrane są w cylindryczne, kłosowate kwiatostany o długości około 10-15 cm, które wyrastają na szczytach pędów. Ponad nimi znajduje się pęczek szczytowych liści. Pojedynczy kwiat ma kilka długawych pręcików, wystających daleko poza okwiat. Generalnie kwiat jest czerwony, acz spotyka się odmiany kwitnące na biało, zielonkawo, różowo lub posiadające różne odcienie czerwieni. Po przekwitnięciu można ściąć kwiatostany aby zagęścić pokrój krzewu.

W naszym klimacie nie zimuje na zewnątrz. Zimą kuflik przechodzi okres spoczynku i wtedy należy zapewnić mu temperaturę ok. 5-10 st. C., dużo światła i świeżego powietrza. Na wiosnę można wystawić do ogrodu. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Podlewamy go regularnie: latem obficie, zimą rzadko.

Kuflik cytrynowy

Kuflik cytrynowy

Kuflik cytrynowy

Kuflik cytrynowy

Kuflik cytrynowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz