piątek, 30 marca 2012

Trzmielina Hamiltona

Trzmielina Hamiltona to piękne drzewko - idealne do małych ogrodów. Rośnie do 4 metrów wysokości i posiada piękne owoce (jak każda trzmielina) w postaci różowych torebek. U nas jest rzadkością. Szkoda - jest mrozoodporna i nie ma dużych wymagań.

Co ciekawe, zauważyłem, że trzmielina Hamiltona wcześniej wypuszcza pąki od naszej pospolitej trzmieliny często spotykanej choćby w lasach. Ma też większe listki i wcześniej i obficiej kwitnie.

trzmielina Hamiltona

trzmielina Hamiltona

Mój egzemplarz ma już z 5 lat i niestety mimo ślicznego kwitnienia jeszcze ani razu nie doczekałem się owoców. Zastanawiam się czy to efekt przymrozków majowych, silnych wiatrów czy braku zapylania krzyżowego. A mam dwa drzewka obok siebie, w pobliżu jeszcze dwie trzmieliny oskrzydlone już owocujące. W oddali nasza rodzima trzmielina europejska, też owocująca. Ma ktoś może taki problem? Mi pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku się doczekam.

2 komentarze:

  1. otóż prawdopodobnie NIKT nie ma takiego problemu, bo NIKT nie ma trzmieliny Hamiltona obok dwóch innych gatunków;-))) dziękuję za fajnego edukacyjnego bloga i zapraszam do mnie po wyróżnienie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Identycznego rozmieszczenia pewnie nie ma nikt :-). Chodziło mi bardziej o problem z owocowaniem trzmieliny Hamiltona.

      Usuń