piątek, 9 marca 2012

Drzewo rodzynkowe - sposób na kaca

Styczniowy The Journal of Neuroscience podaje ostatnie wyniki badań na temat radzenia sobie z alkoholowym syndromem dnia następnego. Otóż ekstrakt z nasion drzewa howenia słodka (Hovenia dulcis) daje bardzo dobre efekty w zapobieganiu kaca i alkoholowych uzależnień. Odkrycia potwierdził zespół prowadzony przez naukowca Jing Liang z Uniwersytetu w Kalifornii. Potwierdził, gdyż wzmianki o zaletach howeni w leczeniu kaca można odnaleźć w literaturze już w 659 roku.

Drzewo to niestety nie może rosnąć w Polsce - no chyba, że w szklarniach. Pochodzi z Azji i zwane jest drzewem rodzynkowym ze względu na owoce podobne do rodzynek.

Etanol bardzo niekorzystnie działa na znajdujące się w mózgu receptory GABAA. Głównym składnikiem howeni jest substancja znana jako dihydromyricetin lub DHM. Okazuje się, że DHM blokuje te receptory mózgu i nie dopuszcza do powstania reakcji z etanolem.

Choć wyniki te nie doprowadzą do powstania magicznej pigułki, która pozwoli pić do upadłego bez żadnych konsekwencji, to są one bardzo obiecujące jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od alkoholu. A najważniejsze - być może bez skutków ubocznych. Obecnie nie istnieje albowiem żaden skuteczny środek leczniczy w uzależnieniach bez wywoływania większych skutków ubocznych.

W sumie klimat się ociepla, może i do Polski da się sprowadzić howenię? A może już rośnie?

3 komentarze:

  1. Witam, bardzo prawdopodobne, że u mnie , na Podhalu od paru lat rośnie howenia słodka.Próbuję ją zidentyfikować, bo zjadamy jej owoce, nie wiedząc, czy nie są przypadkiem trujące.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń